Menu

Wibratory – pytania od czytelników

Znajdziesz tu najczęstsze pytania od naszych czytelników dotyczące zabawek erotycznych. Jak działa wibrator, czy jest bezpieczny, jaki wybrać i wiele innych.

Pytania są podzielone na działy, dlatego w wygodny sposób możesz znaleźć to, co najbardziej cię interesuje.

Jeśli nie ma tu odpowiedzi na twoje pytanie – napisz do mnie, postaram się odpowiedzieć, najlepiej jak potrafię. (Miejsce na przesłanie pytania znajdziesz na końcu artykułu).

 

wibratory - pytania

Rozdział 12

Podstawowe informacje

Jak dokładnie wygląda wibrator?

(Katarzyna, 23 lata)

Kształt wibrującej zabawki może być właściwie dowolny.

Obecnie w sprzedaży są produkty w kształcie zwierzątek, jarzyn czy przedmiotów codziennego użytku.

Można również kupić dizajnerskie wibratory w pięknych formach, które przypominają bardziej rzeźby, niż zabawki erotyczne.

Jednak wciąż najbardziej popularnymi wibratorami są te w kształcie zakończonego stożkowato walca. Mogą być wykończone realistycznie – odwzorowywać kształt i fakturę penisa, być zupełnie gładkie lub pokryte wypustkami zwiększającymi doznania.

Niektóre są wzbogacone o elementy do stymulacji łechtaczki (tzw. króliczki).

Każdy wibrator posiada źródło zasilania.

Może być zasilany przewodem elektrycznym z wtyczką, którą włącza się do kontaktu. Może posiadać miejsce na założenie wymienialnych baterii lub być wyposażony w  akumulator ładowany za pomocą przewodu USB.

jak wygląda wibrator

Czy wibrator jest zupełnie bezpieczny?

(Agnieszka, 30 lat)

Jeśli zaopatrzysz się w urządzenie dobrej jakości, będziesz postępować zgodnie z zasadami jego użytkowania oraz będziesz o niego dbać, tak jak zalecił producent, to nie masz powodów do obaw o swoje bezpieczeństwo.

Zabawki erotyczne są zaprojektowane w konsultacji z ginekologami, przechodzą także szereg testów, które sprawdzają ich jakość.

Do ciebie należy zadbanie o swoje zdrowie. Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek symptomy choroby czy zmiany skórne, nie zwlekaj, tylko udaj się do ginekologa. Dopiero po całkowitym wyleczeniu możesz zacząć używać wibratora.

Sprawdź także czy materiał, z którego wykonano zabawkę cię nie uczula, możesz to zrobić przykładając ją np. do ręki na dłuższą chwilę i obserwując czy skóra nie staje się podrażniona.

Wibrator, tak jak każde inne urządzenie, jest całkowicie bezpieczny, jeśli używasz go zgodnie z przeznaczeniem.

czy wibrator jest bezpieczny

Jakie części ciała można nim stymulować?

(Paulina, 35 lat)

Praktycznie wszystkie części ciała, jakie mamy ochotę pobudzać. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby za pomocą wibratora masować plecy czy ramiona.

Jednak najlepszym rozwiązaniem jest stymulacja tych partii ciała, do których pobudzania zabawka została zaprojektowana.

Przeważnie gadżety erotyczne są tworzone we współpracy z lekarzami ginekologii i seksuologii, dlatego potrafią dokładnie trafić w najbardziej podatne na stymulację miejsca na ciele.

Wiele zależy od kształtu wibratora. Taki o wygiętej końcówce idealnie stymuluje punkt G. Natomiast wibrator z króliczkiem trafia dokładnie w okolice łechtaczki.

Warto więc kupić zabawkę idealnie dostosowaną do naszych potrzeb. Ich wybór jest bardzo szeroki, więc znalezienie odpowiedniego gadżetu nie stanowi żadnego problemu.

Co bardzo ważne, wibratora przeznaczonego do wkładania do pochwy nie wolno umieszczać w odbycie, gdyż może w nim utknąć.

Do pobudzania okolic analnych są specjalne zabawki o szerokiej podstawie, których używanie jest w pełni bezpieczne.

Co to jest dildo, czym się różni od wibratora?

(Joanna, 19 lat)

Dildo to zabawka erotyczna o fallicznym kształcie służąca do wkładania jej do pochwy lub odbytu.

Główną różnicą pomiędzy tymi zabawkami jest to, że wibrator  jest wyposażony w mechanizm wytwarzający drgania, a dildo nie.

Jednym słowem – wibrator wibruje, a dildo nie.

Przeważnie dildo posiada także kształt bardziej falliczny, gdyż służy do wykonywania nim ruchów frykcyjnych w pochwie lub odbycie.

Wibrator można umieścić nieruchomo w miejscach, do stymulowania których został przystosowany przez swój kształt.

jak działa wibrator, jak działa dildo

Czy można go zrobić domowym sposobem?

(Weronika, 27 lat)

W internecie z  pewnością można znaleźć instrukcje, jak wykonać samodzielnie wibrator.

Takie rozwiązanie nie jest jednak dobrym pomysłem.

Po pierwsze, wibratory ze sklepów erotycznych są wykonane z materiałów, które posiadają certyfikaty o bezpieczeństwie kontaktu z miejscami intymnymi. Trudno znaleźć takie materiały u siebie w domu.

Po drugie, używanie przedmiotów codziennego użytku jest zwyczajnie niehigieniczne. Jeśli będziesz używać ich w kontakcie z genitaliami, możesz nabawić się nieprzyjemnych infekcji.

Po trzecie, obecnie można kupić wibratory w niezbyt wysokich cenach, a ich przesyłka i dostawa jest zupełnie dyskretna.

Nie ma więc większego sensu eksperymentować z wykonanymi domowym sposobem zabawkami.

Czym można zastąpić wibrator?

(Wiktoria, 46 lat)

Wibrator można zastąpić dildo. Jeśli zależy ci głównie na doznaniach płynących z penetracji, to takie rozwiązanie będzie dobrym pomysłem.

Jest także ogromna ilość zabawek erotycznych, które oferują stymulację konkretnych miejsc. Wszystko zależy od twoich preferencji.

Istnieje również sporo sposobów masturbowania się. Niektóre kobiety na przykład doprowadzają się do orgazmu kierując w stronę miejsc intymnych silny strumień wody.

Tak, jak w przypadku każdej aktywności seksualnej, wszystko zależy od tego co lubisz i co sprawia ci przyjemność.

Nie polecam jednak eksperymentowania z wibratorami wykonanymi własnoręcznie oraz z pobudzaniem genitaliów przedmiotami codziennego użytku.

Jest to niehigieniczne i może być niebezpieczne dla zdrowia.

Ile kobiet używa wibratorów?

(Maria, 52 lata)

Nie ma jednoznacznych badań na ten temat. Nie wszystkie kobiety przyznają się do posiadania zabawek erotycznych.

Jednak biorąc pod uwagę rozmiar rynku gadżetów seksualnych, można się domyślać, że ponad połowa kobiet regularnie korzysta z wibrujących zabawek.

Ich liczba ciągle rośnie. Jest to spowodowane zwiększającą się świadomością seksualną kobiet oraz coraz lepszą dostępnością zabawek erotycznych na rynku. Można je kupić w wielu sklepach internetowych i zamówić bezpośrednio do domu.

ile kobiet używa wibratorów

Rozdział 0

Historia wibratorów

Kto i kiedy wymyślił wibrator?

(Tomasz, 24 lata)

Pierwszy wibrator opatentował amerykański doktor George Taylor pod koniec XIX wieku. Urządzenie było duże, masywne i napędzane parą wodną.

Kilkadziesiąt lat później wynaleziono pierwszy elektryczny wibrator. Początkowo był on używany, jako akcesorium medyczne służące do leczenia histerii.

Wierzono, że dolegliwość zwana histerią, jest spowodowana nieprawidłowym działaniem narządów płciowych i można je wyleczyć za pomocą masażu łechtaczki.

Dopiero w latach 60 XX wieku wibrator stał się urządzeniem, które każdy mógł kupić i używać go w domu.

Rozdział 0

Wybór konkretnego modelu wibratora

Czym warto się kierować przy zakupie? Jak wybrać ten najlepszy?

(Dorota, 37 lat)

Przede wszystkim warto zastanowić się, jakie części ciała chcesz pobudzać swoją zabawką. Od tego zależy wybór kształtu wibratora.

Oprócz przeznaczenia wibratora, ważne jest także aby zwrócić uwagę na jakość zabawki.

Przeważnie wibratory w bardzo niskich cenach (do 50 zł) są wykonane z kiepskiej jakości materiałów i nadają się bardziej na żartobliwy prezent urodzinowy, niż do używania w kontakcie z ciałem.

Przede wszystkim trzeba zapoznać się dokładnie z opisem udostępnionym przez producenta. Powinien podać materiał, z jakiego zabawka jest wykonana. Niektóre tworzywa (lateks) mogą uczulać.

Najbardziej optymalnym wyborem jest silikon medyczny, szkło lub metal. Bez szkody dla zdrowia można także używać wibratorów z cyberskóry i żelu.

Zabawki erotyczne są przeznaczone do kontaktu z genitaliami, które są niezwykle wrażliwymi częściami ciała. Ważne jest, aby produkt jaki kupisz, był wykonany z bezpiecznego dla skóry, łatwego w utrzymaniu higieny tworzywa.

Wybrać wibrator czy dildo?

(Barbara, 18 lat)

Jest to kwestia osobistych preferencji. Jednak uważam, że wibrator lepiej sprawdzi się, jako pierwsza zabawka.

Większość kobiet doznaje orgazmu poprzez stymulację łechtaczki. W tym właśnie mogą pomóc wibratory, ponieważ każdym z nich można pobudzać łechtaczkę, a dodatkowo, niektóre zabawki są wyposażone w specjalne wypustki do stymulacji tej części ciała.

Dildo nie ma funkcji bezpośredniego pobudzania łechtaczki, dlatego najczęściej podczas jego używania potrzebna jest dodatkowa stymulacja.

Wibratory są bardziej intuicyjnymi zabawkami, dlatego lepiej sprawdzą się jako pierwszy gadżet erotyczny.

Jaką zabawkę kupić na sam początek?

(Zuzanna, 40 lat)

Na samym początku warto przekonać się, jaki rodzaj pobudzania jest dla ciebie najprzyjemniejszy.

Dobrym pomysłem jest zakup wibratora typu króliczek. Jest to zabawka, którą jednocześnie można stymulować łechtaczkę i pochwę.

Taki rodzaj stymulacji jest optymalny dla większości kobiet i pozwala im bez trudu osiągnąć orgazm. Dlatego ta zabawka cieszy się niesłabnącą popularnością wśród swoich użytkowniczek.

Możesz także wybrać klasyczny model wibratora, najlepiej o długości około 20 cm lub mniejszej.

Taka zabawka również pozwala na stymulację różnych części ciała i wybranie takiego sposobu pieszczot, które będą dla ciebie najprzyjemniejsze.

Jakie wibratory dostarczają maksimum przyjemności?

(Karolina, 25 lat)

To zależy od upodobań.  Każdy człowiek ma swój ulubiony sposób dostarczania seksualnej przyjemności, dlatego powinien szukać takiej zabawki, która w pełni zaspokoi jego potrzeby.

Dla większości kobiet źródłem najbardziej intensywnych doznań jest łechtaczka.

Dlatego, jeśli zastanawiasz się, jaką zabawkę wybrać na początek, wibrator łechtaczkowy będzie dobrym rozwiązaniem.

Oczywiście każdą wibrującą zabawką możesz pobudzać to wrażliwe miejsce, jednak wibratory łechtaczkowe zostały tak zaprojektowane, by trafiać idealnie tam gdzie powinny.

Możesz także wybrać wibrator typu rabbit – czyli króliczek. Jest to zabawka, która jednocześnie pobudza łechtaczkę oraz pieści punkt G.

Dla wielu kobiet taki rodzaj stymulacji jest najprzyjemniejszy.

Jaki kolor wybrać?

(Gabriela, 21 lat)

Wybór kształtów, wzorów i kolorów wibratorów jest naprawdę szeroki. Często też, ten sam model zabawki występuje w kilku wersjach kolorystycznych.

Dlatego wybierz taki kolor, który najlepiej pasuje do twojej osobowości.

Możesz wybierać od naturalnych, cielistych barw, poprzez intensywne róże i fiolety, aż do głębokiej czerni.

Wybór jest ogromny, więc wybierz taki wibrator, który oprócz spełniania swojej funkcji erotycznej, będzie także przyjemny dla oka.

Lepszy wygląd realistyczny, czy niekonwencjonalny?

(Teresa, 49 lat)

To również kwestia, która zależy od twoich osobistych preferencji.

Dla zwolenniczek naturalnego wyglądu przygotowano całą gamę zabawek naśladujących swoim wyglądem penisa. Niektóre z nich są bardzo realistyczne. Posiadają wypukłości, żyłki oraz jądra.

Na przeciwległym biegunie znajdują się zabawki, które w żaden sposób nie wskazują na funkcję, do której pełnienia zostały stworzone.

Przypominają futurystyczną biżuterię lub nowoczesne rzeźby. Takie zabawki są przeważnie droższe, ale ich wygląd jest naprawdę wart swojej ceny.

Najpopularniejszymi wibratorami wciąż pozostają jednak klasyczne, podłużne zabawki. Występują w wielu kolorach i rozmiarach, ich wybór jest bardzo duży.

Dlatego wybierz taką zabawkę, która ci się podoba, gdyż jej możliwości technicznie przeważnie nie są związane z wyglądem, więc możesz kierować się tylko estetyką.

Lepszy miękki czy twardy?

(Agata, 38 lat)

Jako pierwszą zabawkę warto kupić wibrator który będzie dość twardy, ale jednocześnie elastyczny. Przeważnie silikonowe zabawki idealnie łączą te cechy.

Zbyt twardy wibrator może być trudny w obsłudze, natomiast zbyt miękki może nie dawać oczekiwanej przyjemności.

Dlatego najlepiej znaleźć złoty środek i zaopatrzyć się w zabawkę, która będzie się wyginać, ale nie będzie zupełnie miękka.

Jeśli już dowiesz się, jaki sposób stymulacji jest dla Ciebie optymalny, wtedy możesz kupić zabawkę dopasowaną do twoich preferencji.

Czy to prawda, że są takie dla początkujących i zaawansowanych?

(Małgorzata, 29 lat)

Nie ma ścisłego rozróżnienia, które wibratory są przeznaczone dla osób z krótszym, a które z dłuższym stażem w używaniu zabawek.

Przyjęło się twierdzić, że przygodę z wibratorami warto rozpocząć od zabawki małej, o delikatnej mocy wibracji.

Nie jest to jednak regułą. Czasem osoby używające wibratorów od dłuższego czasu wybierają małe modele, a osoby zaczynające ich używać kupują wibratory duże i są z nich bardzo zadowolone.

Warto wziąć pod uwagę przede wszystkim, jakie części ciała chcesz pobudzać swoją zabawką i pod tym kątem wybrać najodpowiedniejszy model.

Przy tym nie ma większego znaczenia czy jest to twój pierwszy wibrator, czy masz ich już kilka.

Lepszy wibrator, czy nakładka Durex’a?

(Antoni, 30 lat)

Trudno określić, który z tych gadżetów jest lepszy, ponieważ są to zabawki zupełnie innego typu oraz służące do czegoś innego.

Nakładka Durex to wibrujący pierścień, który nakłada się na penisa przed stosunkiem.

Jego zadaniem jest jednoczesne pobudzanie penisa i łechtaczki, aby zwiększyć doznania zarówno u kobiety i u mężczyzny.

Wibrator jest zabawką, której głównie używa się samemu. Oczywiście, jak najbardziej można włączyć ją do zabaw z partnerem, jednak wciąż jej główną funkcją pozostaje dawanie przyjemności podczas seksu w pojedynkę.

Jeśli szukasz bardziej wszechstronnego gadżetu, polecam tradycyjny wibrator, gdyż możesz go używać sama i z partnerem. Nakładka Durex sprawdzi się jedynie podczas stosunku.

Polecacie Mia firmy Lelo?

(Lucyna, 43 lata)

Firma Lelo produkuje najwyższej klasy wibratory charakteryzujące się wysoką jakością i pięknym wyglądem.

Kupując wibratory tej marki, możesz być pewna, że te produkty będą naprawdę dobre.

Wibrator Mia to mały wibrator, który wyglądem przypomina szminkę. Patrząc na niego trudno domyślić się, że posiada funkcję  zabawki erotycznej, więc będzie idealny dla osób, które na pierwszym miejscu stawiają dyskrecję.

Czy fajny jest budzik z wibratorem? Warto kupić?

(Kinga, 22 lata)

Gadżety te zostały zainspirowane budzikami dla osób niesłyszących, które często używają budzików mających formę bransoletki na rękę, która wibruje o zaprogramowanej godzinie.

Zyskały dużą popularność od momentu pojawienia się na rynku. Zadaniem tych zabawek jest zamienienie dźwięku budzika, który przeważnie kojarzy się bardzo nieprzyjemnie na pobudkę za pomocą zmysłowych wibracji.

Wiele kobiet używa takiego budzika także podczas wyjazdów lub gdy nie chcą obudzić osoby śpiącej obok. Budzik ten jest całkowicie bezgłośny.

To ciekawy pomysł, jeśli jesteś zwolenniczką oryginalnych gadżetów. Poza tym design tych zabawek jest bardzo elegancki i na pewno zadowoli fanki pięknych przedmiotów.

Czy wibrujący budzik faktycznie daje orgazm?

(Magdalena, 39 lat)

To czy osiągniesz orgazm za pomocą takiego budzika jest oczywiście kwestią indywidualną.

Ale biorąc pod uwagę, że budziki z wibratorem posiadają aż 27 trybów wibracji, z pewnością znajdziesz takie ustawienie, które będzie dla ciebie bardzo przyjemne.

Kobiety potrzebują dłuższej chwili, aby odczuć podniecenie, dlatego używanie takiego gadżetu jest ciekawym pomysłem na weekendowe poranki, kiedy nigdzie się nie spieszysz.

Na czym polega “niszowość” sklepu Kinky – Winky?

(Michał, 29 lat)

Kinky Winky to pierwszy w Polsce queer sex shop.

Zgodnie z mottem firmy, ma być alternatywą dla tradycyjnych sklepów. Jest skierowany do osób szukających czegoś nowego, którym nie odpowiadają wulgarne sklepy erotyczne.

Przede wszystkim jednak, sklep ten sprzedaje gadżety erotyczne skierowane do ludzi różnych płci, różnych orientacji seksualnych oraz o różnych upodobaniach seksualnych.

Można w nim znaleźć zabawki niedostępne w tradycyjnych sex shopach.

Czy to prawda, że są ejakulujące dilda?

(Beata, 33 lata)

Tak, to prawda. Można kupić takie zabawki.

Posiadają one zbiorniczek, który można wypełnić dowolną cieczą, np. wodą, płynem nawilżającym lub sztucznym nasieniem.

Czy polecacie nakładki na palce?

(Jakub, 24 lata)

Takie wibrujące nakładki są doskonałym pomysłem na urozmaicenie swoich igraszek.

Sprawdzą się bardzo dobrze podczas gry wstępnej, dodając do stymulacji palcami dodatkowych bodźców.

Nakładki ubiera się na palce (można stosować jedną, lub na kilka palców naraz), którymi pobudza się łechtaczkę, wejście do pochwy, penisa lub wszelkie inne części ciała, jakie ma się ochotę stymulować.

Taka zabawka sprawdzi się zarówno podczas masturbacji, jak i podczas gry wstępnej i stosunku seksualnego z partnerem.

Czy we-vibe jest ok?

(Martyna, 29 lat)

To bardzo ciekawe rozwiązanie dla osób, które chcą używać zabawek wspólnie z partnerem.

Dzięki specjalnie zaprojektowanemu kształtowi, ten wibrator daje dużo przyjemności zarówno kobiecie, jak i mężczyźnie w tym samym czasie.

Jest on bardzo elastyczny i bez trudu dostosowuje się do kształtu ciała.

jak działa wibrator dla par

Czy pobudzanie za pomocą We-vibe jest przyjemne również dla faceta?

(Bernadeta, 37 lat)

Jak najbardziej, ta zabawka została stworzona do tego, by pobudzać najwrażliwsze męskie części ciała.

Oprócz używania podczas stosunku, panowie mogą wykorzystać ten wibrator także do masturbacji. Jest on tak elastyczny, że można owinąć go wokół penisa i czerpać przyjemność z wibracji.

Panów, którzy są fanami nowinek technologicznych z pewnością zaintryguje także aplikacja na smartfona, dzięki której można sterować częstotliwością wibrowania.

Są sądzisz o szklanym dildo?

(Żaneta, 21 lat)

Wykorzystanie szkła do produkcji zabawek erotycznych może na pierwszy rzut oka wydawać się dziwnym pomysłem.

Szkło kojarzy się z czymś zimnym, twardym, a przede wszystkim kruchym.

Ale szklane dilda mają duże grono fanów. Wynika to z ich kilku zalet.

Pierwszą z nich jest to, że są absolutnie hipoalergiczne – idealne dla wrażliwych osób zmagających się z uczuleniami na tworzywa sztuczne.

Są niezwykle łatwe w utrzymaniu higieny, nie chłoną żadnych zanieczyszczeń i zapachów, wystarczy jedynie umyć je wodą z detergentem.

Kolejną zaletą jest to, że szybko dostosowują się do temperatury otoczenia. Przed użyciem można zanurzyć dildo na chwilę w ciepłej wodzie i stanie się przyjemnie ciepłe.

Są także osoby, którym dużą przyjemność sprawia używanie zimnego dildo, które stopniowo rozgrzewa się wewnątrz ciała.

Ładowarki Click’N’Charge – warto?

(Jakub, 39 lat)

Te ładowarki zostały wprowadzone przez firmę Fun Factory i służą do ładowania produktów ich firmy.

Zakup takiej ładowarki to dobry pomysł, jeśli masz już kilka zabawek tej marki, gdyż ta sama ładowarka pasuje do każdej z nich.

Jej podłączanie jest bardzo łatwe, zabawka informuje także za pomocą świecącej diody, kiedy jest naładowana i możesz odłączyć ładowarkę.

Co to jest wibrator ekologiczny?

(Agnieszka, 36 lat)

Jest to rodzaj zabawki skierowany do osób, które troskę o dobro środowiska stawiają na pierwszym miejscu.

Do produkcji takich wibratorów wykorzystuje się materiały pochodzące w stu procentach z  recyclingu, np. wióry drzewne.

Nie oznacza to jednak, że takie zabawki są gorszej jakości, niż tradycyjne, zrobione z tworzyw sztucznych. Są wykonane z najwyższą starannością i ich używanie daje taką samą przyjemność, jak w przypadku standardowych urządzeń.

Przykładem takiej zabawki jest wibrator Gasm szwedzkiej marki Lelo. Do jej produkcji wykorzystano tylko i wyłącznie materiały z odzysku, a mechanizm wibrujący zasila bardzo wytrzymała bateria, którą ładuje się za pomocą dołączonej korby.

Na razie Gasm nie trafił jeszcze do sklepów, ale można kupić podobne zabawki działające na takiej samej zasadzie.

To idealne rozwiązanie dla osób, którym leży na sercu ekologia i starają się być w zgodzie z naturą w każdej dziedzinie życia.

Ile trybów wibracji jest wystarczające?

(Rozalia, 23 lata)

Nie ma reguły mówiącej od ilu rodzajów wibracji zaczyna się dobra zabawka. Wszystko zależy od upodobań użytkowniczki.

Teoretycznie im więcej trybów, tym lepiej. Jednak nadmiar rodzajów wibrowania może działać rozpraszająco. Zamiast skupić się na przyjemności, jaką daje zabawka, będziesz skupiać się na szukaniu idealnego ustawienia.

Dlatego można przyjąć, że trzy tryby są zupełnie wystarczające, a sześć – siedem jest idealnym rozwiązaniem.

Co to jest motylek z członkiem na szelkach?

(Beata, 45 lat)

Jest to rodzaj wibrującej zabawki, której można używać bez użycia rąk.

Wibrującą główkę w kształcie penisa umieszcza się w  pochwie, a element w kształcie motylka na wysokości łechtaczki.

Wibrator utrzymuje się w odpowiednim miejscu za pomocą pasków, które zapina się wokół bioder.

Taki rodzaj zabawek nazywa się strap-on. Są idealnym wyborem dla osób, które chcą używać gadżetów erotycznych wykonując codzienne czynności lub podczas gry wstępnej, aby móc skupić się w pełni na pieszczeniu partnera.

jak działa wibrator motylek

 

Rozdział 0

Kwestie zdrowotne

Czy materiał,  z którego wibrator jest wykonany może szkodzić zdrowiu? (Chodzi mi o plastik).

(Zofia, 47 lat)

Wibratory dobrej jakości są wykonywane z materiałów, które są jak najbezpieczniejsze dla zdrowia.

Posiadają certyfikaty i są testowane pod kątem bezpieczeństwa dla skóry.

Ale, jak każdy inny materiał, mogą być szkodliwe dla osób, które są na niego wrażliwe.

Szczególnie podatne są osoby, które mają alergie na wiele czynników oraz te, o atopowej skórze.

Dlatego najlepiej przed użyciem zabawki potrzymać ją w rękach przez dłuższą chwilę i upewnić się, że nie wywołują reakcji alergicznej.

Osobom uczulonym na tworzywa sztuczne pozostają zabawki ze szkła lub metalu, przeważnie są to produkty naprawdę wysokiej jakości.

z czego zrobione są wibratory

Czy dla zdrowia trzeba nakładać na wibrator prezerwatywę?

(Bożena, 43 lata)

Nie ma takiej potrzeby. Zabawki erotyczne są wykonane z materiałów, które zostały przebadane pod względem bezpieczeństwa w kontakcie ze skórą.

Nie musisz zakładać prezerwatywy, jeśli używasz swojej własnej zabawki. Jest to jednak niezbędne, jeśli chcesz korzystać z gadżetu innej osoby.

W takim przypadku każdorazowo należy założyć nową prezerwatywę, aby uniknąć infekcji intymnych.

Również jeśli chcesz stosować jedną zabawkę do pobudzania zarówno odbytu i pochwy, należy założyć na nią kondom.

Czy można zajść w ciążę masturbując się cudzym wibratorem?

(Anna, 20 lat)

Jest to niemożliwe. Do tego, aby doszło do zapłodnienia, niezbędne jest zaistnienie wielu czynników. Jednym z nich jest ejakulacja w pochwie kobiety.

Nawet jeśli wibrator zostałby zabrudzony nasieniem, nie ma możliwości, aby doszło do zapłodnienia w twoim organizmie.

Podobnie, nie można zajść w ciąże wycierając się cudzym ręcznikiem lub korzystając np. z tej samej łazienki.

Jednak trzeba pamiętać, że używanie wspólnie tych samych gadżetów erotycznych jest wysoce niewskazane ze względu na kwestie zdrowotne i higieniczne.

Może prowadzić do infekcji bakteryjnych lub, w najgorszym przypadku, nawet do zarażenia się poważnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Jeśli bardzo ci zależy, aby używać cudzej zabawki, koniecznie przed użyciem nałóż na nią prezerwatywę, a po skorzystaniu wyrzuć kondom.

Czy można nim przebić błonę dziewiczą?

(Beata, 24 lata)

Tak, jest taka możliwość.

Błona dziewicza to niewielki kawałek tkanki znajdujący się w wejściu do pochwy. Wbrew temu, co sądzą niektórzy, nie zamyka ona całkowicie wejścia do pochwy, ponieważ musi umożliwić wypływ krwi menstruacyjnej.

Może ona być półksiężycowata, brzeżna, sitkowata, perforowana. Większość kobiet ma półksiężycowatą (tak naprawdę bardziej przypomina kształtem okrąg).

Najczęściej zostaje przebita podczas pierwszego stosunku seksualnego, ale nie zawsze tak się zdarza.

Można przebić też ją podczas intensywnych pieszczot czy nawet podczas ćwiczeń fizycznych.

Są również kobiety, które mimo tego, że rozpoczęły współżycie seksualne, wciąż posiadają błonę dziewiczą. Wszystko zależy od indywidualnej budowy ciała.

Jeśli chcesz używać zabawki erotycznej, a jesteś dziewicą, najlepiej zaopatrz się w wibrator łechtaczkowy, którego używa się do pobudzania zewnętrznych części ciała i nie ma obawy o przebicie błony dziewiczej.

Pamiętaj również, że błona dziewicza w żadnym stopniu nie chroni przed niechcianą ciążą.

Czy można samemu dokonać defloracji za pomocą wibratora?

(Justyna, 20 lat)

Tak, można to zrobić, jednak nie polecam takiego rozwiązania.

Najpierw zastanów się po co miałabyś w ogóle dokonywać defloracji samodzielnie.

Czy po to, aby wydać się swojemu partnerowi bardziej doświadczona? A może wstydzisz się tego, że jesteś dziewicą?

Niezależnie od twojej motywacji, pamiętaj, że posiadanie lub brak błony dziewiczej nie jest jednoznacznym dowodem na bycie doświadczoną seksualnie lub nie.

Niektóre kobiety od urodzenia nia posiadają błony dziewiczej, inne natomiast mają ją przez całe życie, mimo aktywności seksualnej.

Poza tym, w większości przypadków, błona dziewicza nie jest wyczuwalna dla mężczyzny podczas stosunku, a opowieści o obfitym krwawieniu związanym z jej przerwaniem są mocno przesadzone.

Jeżeli więc zależy ci na opinii partnera, to nie musisz się obawiać.

Uważam jednak, że przed pierwszym stosunkiem należy powiedzieć partnerowi, że jest się dziewicą. Warto przedstawić sprawę jasno i uczciwie. Przyniesie to korzyść wam obojgu, gdyż partner będzie delikatniejszy, a ty będziesz mogła bardziej się zrelaksować i cieszyć seksem.

Jeśli natomiast chcesz pozbyć się swojej błony dziewiczej, ponieważ próbowałaś współżyć, lecz okazała się ona zbyt gruba i niemożliwa do przebicia za pomocą penisa lub było to bardzo bolesne, powinnaś udać się do ginekologa, który przebije błonę w warunkach medycznych.

Jest to standardowy, bezbolesny zabieg, który wykonuje się z powodzeniem u kobiet, których błona jest wyjątkowo gruba i uniemożliwia współżycie..

Czemu służy badanie wibratorem u ginekologa lub seksuologa?

(Wiktor, 28 lat)

Wibrator nie jest tylko i wyłącznie zabawką służącą przyjemności erotycznej, choć jest to jego główna funkcja. Może być używany również, jako narzędzie diagnostyczne.

Ginekolodzy mogą stosować wibrator u kobiet, które zgłaszają się z problemami, takimi jak pochwica, dyspareunia, czyli ból podczas prób stosunku lub brak odczuwania przyjemności seksualnej.

Co istotne, lekarz nigdy nie wprowadza wibratora do wnętrza ciala, a jedynie pobudza zewnętrze części intymne czyli srom.

Służy to sprawdzeniu, skąd pochodzą problemy pacjentki. Jeśli są to czynniki psychiczne, znikną podczas czerpania przyjemności z wibracji. Jeśli dolegliwość spowodowana jest czynnikami fizycznymi, będzie dalej odczuwana podczas stosowania wibratora.

Lekarz zawsze potrzebuje zgody pacjentki na taki sposób badania, jest to ustalane na początku wizyty. Pacjentce może także towarzyszyć bliska osoba.

Skuteczność tego typu diagnozowania jest wyższa, niż przy użyciu innych metod, dlatego wielu lekarzy ginekologów i seksuologów wykorzystuje ją w swojej praktyce lekarskiej.

Czy zabawki erotyczne mogą pomóc w różnych problemach zdrowotnych?

(Tamara, 46 lat)

Tak, wibratory mogą pomóc w leczeniu różnych schorzeń związanych z narządami rodnymi.

Ich stosowanie jest czasami wręcz zalecane przez lekarzy. Przede wszystkim w przypadku dolegliwości, które wynikają z natury psychicznej.

Są przypadki, że kobieta z powodu urazu psychicznego nie jest w stanie odbywać stosunków seksualnych lub są one dla niej bolesne bądź nieprzyjemne.

Dzięki wibratorowi kobieta, która cierpi na podobne dolegliwości może lepiej poznać swoje ciało, oswoić się z dotykiem seksualnym i przełamać lęk przed zbliżeniem.

Wibratory mogą także posłużyć podczas diagnostyki nieprawidłowości związanych z życiem intymnym.

Czy wibrator wzmacnia mięśnie kegla?

(Dominika, 37 lat)

Samo umieszczanie wibratora w pochwie nie poprawi kondycji mięśni Kegla.

Ale można korzystając z zabawki dodatkowo ćwiczyć te mięśnie. Najprostsze z ćwiczeń, które każda kobieta może wykonać bez żadnego przygotowania, to zaciskanie mięśni otaczających pochwę wokół wibratora.

Inne ćwiczenie z użyciem wibratora również nie jest trudne – możesz próbować wypchnąć zabawkę z wnętrza ciała za pomocą siły mięśni.

Jeśli zależy ci szczególnie na treningu mięśni Kegla, możesz zaopatrzyć się w tzw. kulki gejszy. Jest to akcesorium stworzone specjalnie do ćwiczeń tych mięśni.

Oprócz przyjemności seksualnej, używanie takich kulek daje wiele korzyści zdrowotnych dla kobiecych narządów rodnych.

Zapobiega wielu schorzeniom, które z wiekiem dotykają sporej grupy kobiet, takim jak: obniżająca się macica czy nietrzymanie moczu.

kulki gejszy

Czy wibrator leczy pochwicę?

(Marta, 29 lat)

Pochwica jest bardzo nieprzyjemnym schorzeniem, które objawia się silnym, mimowolnym skurczem mięśni otaczających pochwę.

Taki skurcz, który bywa bardzo bolesny, uniemożliwia wprowadzenie czegokolwiek do pochwy.

Najczęściej wynika on z traumatycznych przeżyć kobiety lub z silnej obawy psychicznej przed seksem, penetracją, ciążą lub chorobami wenerycznymi.

Pochwica uniemożliwia współżycie i wymaga leczenia ginekologicznego lub seksuologicznego.

Problem jest taki, że wiele kobiet cierpiących na tę dolegliwość odczuwa obawę także przed badaniem ginekologicznym, więc jest ono bardzo utrudnione.

Jedną z metod leczenie pochwicy jest wprowadzanie do pochwy coraz większych obiektów. Zaczyna się od wziernika ginekologicznego, następnie pacjentka sama wprowadza palce.

Następnym krokiem jest wprowadzenie do pochwy właśnie wibratora.

Taka kuracja trwa długo i wymaga dużo cierpliwości zarówno ze strony pacjentki, jak i jej partnera, ale w wielu przypadkach jest zakończona pełnym sukcesem.

Czy jego używanie może wywołać jakąś groźną chorobę?

(Kamila, 18 lat)

Wibrator używany w prawidłowy sposób nie powoduje żadnych chorób i nie zagraża zdrowiu.

Każda zabawka przed dopuszczeniem do sprzedaży przechodzi testy, które określają czy jest bezpieczna w kontakcie z genitaliami.

Jednak do użytkownika zabawki należy dbanie o jej higienę oraz o właściwe przechowywanie.

Wiele negatywnych mitów, które narosły wokół wibratorów dotyczy właśnie dolegliwości spowodowanych ich niewłaściwym używaniem (np. brakiem higieny, używaniem zabawki na zmianę z inną osobą lub lekceważeniem objawów alergii).

Ważne jest również, aby nigdy nie bagatelizować żadnych dolegliwości, jakie występują w miejscach intymnych. Niezależnie czy używasz wibratora czy też nie.

To niezwykle wrażliwe sfery i wszelkie zmiany skórne czy ból powinny być skonsultowane z lekarzem.

Czy może utknąć w środku?

(Dagmara, 24 lata)

Budowa organów płciowych absolutnie nie pozwala na to, aby wibrator utknął na stałe wewnątrz ciała.

Pochwa jest zakończona szyjką macicy, więc nie ma fizycznej możliwości, aby cokolwiek przedostało się dalej w głąb ciała.

Oczywiście trzeba pamiętać, aby używać wibratora zgodnie z jego funkcją, czyli wkładać do pochwy tylko wibratory przeznaczone do użytku wewnętrznego.

Ale nawet jeśli niewielki wibrator zewnętrzny dostałby się przypadkowo do wnętrza pochwy, nie ma powodów do niepokoju.

Bez trudu można wyjąć go palcami, ale jeśli to niemożliwe, poczekać w pozycji stojącej lub kucającej aż sam się wydostanie.

Do użytku analnego należy używać tylko i wyłącznie specjalnie przystosowanych do tego zabawek. Istnieje duże ryzyko, że smukły i gładki wibrator pochwowy może w odbycie utknąć.

W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest udanie się po pomoc lekarską.

jak działa wibrator króliczek

Co zrobić, gdy wibrator utknie w środku?

(Jola, 38 lat)

Przede wszystkim nie wpadać w panikę.

Jeśli masz problem z wyjęciem wibratora z pochwy, to musisz pamiętać, że genitalia są zbudowane w taki sposób, że zabawka nie może przesunąć się w głąb ciała.

Postaraj się wyjąć wibrator palcami, a jeśli to jest niemożliwe, kucnij i postaraj się napiąć mięśnie, jak przy wypróżnianiu.

Nie spiesz się, nie wykonuj gwałtownych ruchów, im bardziej będziesz rozluźniona, tym szybciej usuniesz zabawkę.

Nie wkładaj też żadnych ostrych przedmiotów do pochwy, gdyż możesz się poważnie uszkodzić.

W ostateczności udaj się do ginekologa lub na SOR. Lekarze dysponują specjalnymi przyrządami, którymi w krótkim czasie usuną wibrator z twojego ciała.

Jeśli jakakolwiek zabawką utknęła w odbycie i nie możesz jej wyjąć, od razu skieruj się do lekarza, gdyż taka sytuacja jest niebezpieczna dla twojego zdrowia.

Nawet jeśli będziesz zmuszona do wizyty u lekarza, pamiętaj, że nie masz się czego wstydzić. Takie sytuacje się zdarzają i rolą medyków jest udzielenie ci pomocy.

To specjaliści, którzy na co dzień spotykają się w swojej pracy z różnymi przypadkami, dlatego nie obawiaj się i nie wstydź poprosić o pomoc.

Czy łechtaczkowe mogą podrażniać cewkę moczową i prowadzić do zapalenia?

(Karolina, 27 lat)

Zdarza się, że używanie zabawek może wywołać podrażnienia.

Przeważnie nie jest to jednak spowodowane samym używaniem gadżetów erotycznych, ale robieniem tego w nieprawidłowy sposób.

Zawsze należy na pierwszym miejscu stawiać higienę użytkowania tego typu zabawek. Podrażnienia i infekcje są często spowodowane używaniem zabawek nieumytych lub używaniem ich z drugą osobą.

Absolutnie nie wolno tego robić.

Skóra i błony śluzowe miejsc intymnych są bardzo delikatne i podatne na podrażnienie. Dodatkowo, każdy człowiek posiada swoją indywidualną florę bakteryjną, która u innej osoby może wywołać stan zapalny.

Kolejną ważną kwestią podczas stosowania gadżetów seksualnych jest to, aby używać ich tylko i wyłącznie, jeśli jesteś zdrowa.

Jeśli twoje miejsca intymne są podrażnione lub jesteś w trakcie leczenia, wstrzymaj się z używaniem zabawek do momentu, kiedy będziesz całkowicie wyleczona.

Czy można zarazić się chlamydią używając wibratorów?

(Barbara, 45 lat)

Chlamydioza to poważna choroba, którą wywołują bakterie Chlamydia trachomatis. Można się nią zarazić poprzez kontakty seksualne lub przez inny bezpośredni kontakt z osobą zarażoną.

Choroba ta jest zdradliwa, gdyż przez wiele lat może pozostawać w ukryciu, a chory nie wie, że jest nosicielem.

Może wywołać poważne następstwa, takie jak zapalenia w obrębie narządów płciowych, cysty czy nawet niepłodność.

Trzeba jednak podkreślić, że nie jest możliwe zarażenie się chlamydią, jeśli używasz swojej własnej zabawki.

Choroba musiałaby zostać przeniesiona z drugiej osoby, więc jeśli jesteś jedyną użytkowniczką wibratora, nie ma możliwości zachorowania na chlamydiozę.

Co robić jeśli podrażniło się skórę wibratorem?

(Andżelika, 26 lat)

Najlepiej umyć podrażnione miejsce i nasmarować maścią, która sprzyja gojeniu ran, taką jak Octanisept, propolis czy krem na bazie aloesu.

Do momentu całkowitego wyleczenia podrażnienia, wstrzymaj się z używaniem zabawek seksualnych.

Czy można używać wibratora podczas okresu?

(Paula, 23 lata)

Nie ma medycznych przeciwwskazań, aby używać wibratora podczas krwawienia miesiączkowego.

Niektóre kobiety mają wtedy podwyższoną ochotę na seks, a orgazm potrafi złagodzić ból związany z menstruacją.

Pamiętaj jednak, że podczas krwawienia miesiączkowego narządy rodne są szczególnie narażone na infekcje. Dlatego koniecznym jest, aby jeszcze bardziej niż zwykle dbać o higienę i dokładnie umyć zabawkę przed użyciem.

Oczywiście należy ją także wyczyścić po użyciu, a najlepiej wysterylizować płynem antybakteryjnym przeznaczonym do gadżetów erotycznych.

Czy może wywołać grzybicę?

(Karolina, 41 lat)

Samo używanie zabawki nie może wywołać grzybicy.

Grzybica pochwy, tzw kandydoza jest wywołana najczęściej przez mikroorganizmy znajdujące się w organizmie. Dochodzi do niej przy osłabionej odporności i zaburzonej florze bakteryjnej miejsc intymnych.

Wywołuje ją nieprawidłowa higiena miejsc intymnych, ale także nadmierne i zbyt częste mycie się oraz wprowadzanie środków myjących do pochwy.

Można również zarazić się grzybicą na basenie lub korzystając z cudzych przyborów toaletowych.

Dlatego trzeba dbać o odporność organizmu oraz o odpowiednią ilość pałeczek kwasu mlekowego w pochwie. Ich obecność nie pozwala na rozwój grzybicy.

Można o to zadbać przyjmując preparaty zawierające probiotyczne bakterie Lactobacillus.

Jeśli twoje narządy płciowe będą w dobrej kondycji, nie będzie groziło ci zakażenie grzybicą podczas używania wibratora oraz w innych sytuacjach, które mogłyby temu sprzyjać.

Czy może wywołać zapalenie pochwy?

(Sabina, 38 lat)

Podobnie, jak w przypadku grzybicy, prawidłowe używanie zabawek seksualnych nie może wywołać zapalenia pochwy.

Infekcje intymne są wywołane przez zaburzoną równowagę flory bakteryjnej w pochwie. W takiej sytuacji bakterie, które zostaną przeniesione np. z okolic odbytu mogą wywołać zapalenie.

Dlatego niezwykle ważna jest higiena tych delikatnych miejsc. Jednocześnie nie powinno się zbyt często podmywać, a w szczególności wprowadzać środka myjącego do wnętrza pochwy, aby nie osłabić naturalnej flory bakteryjnej, która chroni przed infekcjami.

Nie wolno również używać zabawki wspólnie z drugą osobą, ani wkładać jej najpierw do odbytu, a później do pochwy.

Jeśli zachowasz podstawowe zasady higieny, nie grożą ci żadne choroby bezpośrednio związane z używaniem wibratora.

Jeśli jednak zauważysz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, udaj się do ginekologa. Najprawdopodobniej wystarczy zastosowanie odpowiedniej maści lub kapsułek.

Zaniedbana infekcja może prowadzić do poważnych chorób. Nie warto się na nie narażać.

Czy można używać wspólnego wibratora z koleżanką?

(Dorota, 17 lat)

Nie jest to dobrym pomysłem.

Czy chciałabyś używać cudzej szczoteczki do zębów lub innych przyborów higienicznych?

Zabawki erotyczne są akcesoriami bardzo osobistymi. Używa się ich w miejscach intymnych, które są bardzo podatne na infekcje wywołane przez bakterie przeniesione od innej osoby.

Jeśli chcecie używać wspólnego gadżetu ze względów finansowych, to lepiej zaopatrzcie się w dwie oddzielne tańsze zabawki, zamiast używać wspólnej.

Jeśli jednak koniecznie chcecie używać tego samego wibratora, pamiętajcie, aby każdorazowo założyć na niego prezerwatywę, która chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Samo mycie zabawki może nie wystarczyć.

Czy można używać w ciąży?

(Katarzyna, 29 lat)

Zdania lekarzy w tej kwestii są podzielone.

Najlepiej więc skonsultować decyzję o stosowaniu wibratora ze swoim lekarzem prowadzącym.

Teoretycznie używanie zabawek erotycznych podczas ciąży nie jest szkodliwe, jednak ze względu na indywidualne kwestie zdrowotne ginekolog może ci to odradzać.

Nie warto zatem ryzykować i jeśli twój lekarz sugeruje ci wstrzymanie się z używaniem gadżetów seksualnych, stosuj się do jego zaleceń.

Czy trzeba mówić ginekologowi, że się używa wibratora?

(Marcin, 35 lat)

Kobieta powinna powiedzieć lekarzowi o tym, że stosuje zabawki erotyczne.

Najprawdopodobniej nie ma to bezpośredniego wpływu na jej zdrowie, jednak w przypadku wszelkich dolegliwości, taka informacja może ułatwić ginekologowi ich zdiagnozowanie.

Może też zalecić pacjentce zaprzestanie na jakiś czas ich używania ze względów zdrowotnych, a  także doradzić używanie konkretnego lubrykantu dopasowanego do twoich potrzeb.

Nie warto ukrywać takich informacji przed swoim lekarzem, kobieta powinna być z nim szczera i móc porozmawiać na każdy temat związany z twoim zdrowiem intymnym.

Jeśli pacjentka wstydzi się powiedzieć o zabawkach erotycznych lekarzowi lub nie ufa mu w pełni, powinna pomyśleć o znalezieniu takiego specjalisty, z  którym taka rozmowa przyjdzie jej bez trudu.

Ginekolog zabronił mi używać wibratora, mimo, że jestem zdrowa, dlaczego?

(Dagmara, 37 lat)

Powinnaś zapytać lekarza o powód jego decyzji. Jeśli nie chce ci go podać, skonsultuj się z innym specjalistą.

Ważne, aby do swojego ginekologa mieć pełne zaufanie i móc porozmawiać z nim o każdej kwestii, która jest dla ciebie ważna.

Lekarz ma także obowiązek poinformować cię z czego wynikają jego decyzje i dokładnie wytłumaczyć ci przebieg diagnostyki i leczenia.

Być może ginekolog zauważył jakieś przeciwwskazania do używania przez ciebie wibratora. Warto jednak, abyś dokładnie dowiedziała się, jakie one są i skąd wynikają.

Rozdział 0

Wibrator, a partner

Co na to wasz partner?

(Gabriela, 26 lat)

Reakcje mężczyzn na propozycję wprowadzenia zabawek erotycznych do życia seksualnego bywają różne.

Część z nich reaguje na to z entuzjazmem, inni są sceptyczni, a niektórzy kategorycznie odmawiają używania tego typu gadżetów.

Przeważnie panowie podchodzą z rezerwą do takich nowinek.

Być może wynika to z obawy, że gadżet erotyczny będzie w stanie zapewnić partnerce większą przyjemność niż ich pieszczoty.

Życie erotyczne jest kwestią niezwykle delikatną, dlatego trzeba zachować dużo taktu, aby nie urazić partnera.

Jeśli chcesz wprowadzić do waszego życia intymnego gadżet erotyczny, skonsultuj to z nim. Najgorsze co możesz zrobić, to postawić go przed faktem dokonanym.

Szczera rozmowa to zawsze ważna rzecz z związku intymnym. Bądź więc dyplomatyczna, wytłumacz swojemu partnerowi co i dlaczego chciałabyś używać. Jeśli początkowo jest nastawiony sceptycznie, nie naciskaj, tylko wróć do tematu za jakiś czas.

Pamiętaj, że mężczyźni, nie mniej niż kobiety, są wrażliwi na punkcie swojej seksualności i łatwo ich urazić nieprzemyślanymi słowami.

Jak powiedzieć o zakupie zabawki erotycznej partnerowi?

(Weronika, 42 lata)

Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

To ty znasz najlepiej swojego partnera i wiesz, co jest dla niego ważne, co lubi, a czego nie.

Jeśli obawiasz się jego reakcji, postaraj się porozmawiać z nim i przedstawić mu swój punkt widzenia. Spokojnie wytłumacz mu, że zabawka erotyczna nie służy temu, aby go zastąpić, czy wyeliminować z seksu.

Jest to tylko gadżet, który wam obojgu może sprawić dużo przyjemności i wprowadzić powiew świeżości do waszego życia seksualnego.

Niektórzy doradzają, aby podczas gry wstępnej pokazać partnerowi zabawkę i zaproponować jej użycie, ale nie uważam tego za dobry pomysł.

Partner może poczuć się postawiony przed faktem dokonanym, lub może po prostu się speszyć i zniechęcić do wspólnych igraszek.

Podstawą jest szczera i pełna zrozumienia dla potrzeb partnera rozmowa.

Czy wasi TŻ mają coś przeciwko?

(Natalia, 40 lat)

Wiele pań opowiada, że ich partnerzy na samym początku podchodzili do kwestii zabawek seksualnych sceptycznie.

Sporo panów twierdzi, że wibrator jest zupełnie zbędny, skoro kobieta ma  łóżku “prawdziwego faceta”.

Warto pamiętać, że wibrator nie ma zastępować penisa tylko wprowadzić do życia intymnego nowe doznania. Warto wytłumaczyć to swojemu partnerowi.

Na szczęście większość panów po pewnym czasie przekonuje się do używania gadżetów erotycznych, widząc, jak wiele przyjemności mogą dać zarówno im, jak i partnerce.

Oczywiście są też mężczyźni, którzy absolutnie nie zgadzają się na takie nowinki. Mają do tego prawo i należy je uszanować.

Lepiej używać samodzielnie, czy w parze?

(Kalina, 28 lat)

Doznania, jakie daje używanie wibratora samodzielnie i w parze są zupełnie inne, więc trudno stwierdzić, które z nich są lepsze.

Masturbując się, możesz pobudzać się dokładnie w taki sposób, jaki jest dla ciebie najprzyjemniejszy, gdyż najlepiej znasz swoje ciało i jego potrzeby.

Z drugiej strony, używanie zabawek z partnerem ma również wymiar psychologiczny. Oprócz przyjemności seksualnej, obecność partnera daje poczucie bliskości i sprawia, że seks jest bogatszy we wrażenia, niż ten uprawiany w pojedynkę.

Ciężko więc określić, co jest lepsze lub przyjemniejsze. Zarówno używanie w parze, jak i samodzielnie ma swój niewątpliwy urok, nie warto ograniczać się więc tylko do jednego sposobu sprawiania sobie przyjemności.

Czy przy seksie z mężczyzną wibrator pogłębia doznania?

(Jadwiga, 48 lat)

Zdecydowanie tak. Wibrator może dać dodatkowe doznania lub pogłębić te, które odczuwasz przy seksie z partnerem.

Dzięki dodatkowej “pomocy” w łóżku możecie w pełni skupić się na odczuwanej przyjemności.

Istnieją wibratory, które zostały tak zaprojektowane, aby używać ich podczas stosunku. Dają one jednocześnie przyjemność kobiecie i mężczyźnie. Również tradycyjny wibrator może dać dużo dodatkowych wrażeń podczas gry wstępnej lub penetracji.

Większość kobiet największą przyjemność czerpie z  pobudzania łechtaczki, wiele z nich twierdzi, że właśnie tego typu pieszczot brakuje im podczas seksu, więc wibrator sprawdzi się tu idealnie.

Czy lepiej robić to samemu, czy żeby wibrator obsługiwał partner?

(Anna, 24 lata)

Jest to kwestią waszych osobistych upodobań. Możesz robić to sama, podczas gdy partner dodatkowo cię pieści, może również obsługiwać go partner.

Myślę, że dobrym pomysłem będzie pokazanie partnerowi, jak powinien to robić, aby dać ci maksymalną przyjemność. Potem możesz poprosić, by on obsługiwał wibrator, abyś mogła w pełni się zrelaksować i czerpać przyjemność  z wibrowania.

Później ty możesz zrewanżować się w podobny sposób. Stymulacja wibratorem może dać dużą przyjemność także mężczyźnie.

jak działa wibrator dla par

Jak namówić faceta, żeby używać razem wibratora?

(Jolanta, 41 lat)

Przede wszystkim spokojnie z nim porozmawiaj. Być może twój partner ma pewne obawy przed używaniem wibratora, może martwi się, że przestaniesz postrzegać go jako wystarczająco męskiego.

Nawet jeśli nie powie ci tego wprost, może przejmuje się, że nie zadowala cię seksualnie i dlatego chcesz kupić wibrator.

Wytłumacz mu, że pomysł kupna zabawki nie ma z tym nic wspólnego i jest to gadżet, który wam obojgu może dać sporo frajdy.

Nie naciskaj i nie upieraj się, daj mężczyźnie trochę czasu do namysłu, pozwól oswoić się z sytuacją.

Większość panów w końcu zgadza się na zakup wibratora i przeważnie wcale nie żałują swojej decyzji.

Facet namawia mnie na wibrator, a ja nie chcę i on się obraża, co robić?

(Kamila, 31 lat)

Używanie gadżetów erotycznych to bardzo delikatna sprawa. Twój partner nie powinien się obrażać, ani tym bardziej zmuszać cię do czegoś, do czego nie jesteś przekonana.

Seksualność jest osobistą sprawą każdego człowieka i wszelkie naciski ze strony partnera są niedopuszczalne.

Z drugiej strony, partnerowi pewnie zależy na twojej przyjemności i robi to dla ciebie.

Zastanów się, czemu tak bardzo nie chcesz zgodzić się na spróbowanie seksu z wibratorem.

Czy wynika to z barier psychicznych? A może spotkałaś się z negatywnymi opiniami na temat zabawek erotycznych? A może po prostu nie wiesz wiele na temat zabawek i dlatego ich używanie cię odrzuca?

Przede wszystkim zdobądź wiedzę na ten temat, postaraj się znaleźć wiarygodne źródło, gdzie znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię wątpliwości.

Możesz zaproponować partnerowi, że użyjecie wibratora tylko raz lub kilka razy i jeśli ci się nie spodoba, to nie będziecie wracać do tematu.

Mężczyzna na pewno doceni twoją inicjatywę, a jeśli zdecydujesz, że zabawki nie są dla ciebie, nie będzie mógł użyć argumentu, że nie próbowałaś.

Jeśli jednak w ogóle nie dopuszczasz możliwości uprawiania seksu z gadżetami seksualnymi, pamiętaj, że masz do tego pełne prawo i nikt nie może cię do tego zmuszać.

Facet ma za małego, jak mu powiedzieć, żebyśmy spróbowali z wibratorem?

(Justyna, 22 lata)

Wygląd czy wielkość narządów płciowych jest kwestią niezwykle delikatną, więc absolutnie nigdy nie mów lub nie sugeruj swojemu partnerowi, że jego penis ci z jakichś względów nie odpowiada.

Dla wielu panów ta część ciała stanowi o ich męskości, więc wszelkie komentarze na ten temat odbierają bardzo emocjonalnie.

Pamiętaj również, że posiadanie dużego penisa wcale nie czyni z mężczyzny świetnego kochanka. Sztuka seksualna nie polega jedynie na wkładaniu penisa do pochwy, sprawiać sobie przyjemność można na wiele innych sposobów.

Jeśli jednak rozmiar przyrodzenia twojego partnera stanowi dla ciebie problem i chcesz namówić go z tego powodu do kupna wibratora, to w tym akurat przypadku szczerość nie jest wskazana.

Proponując partnerowi zakup wibratora, powiedz, że chcesz urozmaicić wasze życie erotyczne, ale absolutnie nie wspominaj o rozmiarze jego penisa.

Czemu facet uparcie nie zgadza się na wibrator?

(Maria, 40 lat)

Być może obawia się, że wibrator może zagrozić jego męskości albo, że nie jesteś zadowolona z waszego pożycia.

Często również głęboko wierzący mężczyźni nie dopuszczają możliwości używania zabawek erotycznych z powodów wiary.

Kolejny raz powtórzę, że w takiej sytuacji najlepsza jest szczera rozmowa. Oczywiście nie gwarantuje ona tego, że partner zmieni swoje podejście, ale być może pozwoli ci poznać jego motywację i się do niej odnieść.

Życie intymne to kwestia bardzo subtelna i w rozmowach na jego temat obie strony powinny wykazać się dużym taktem i dyplomacją, tak, aby niechcący nie urazić partnera.

Czy jeśli kobieta ma orgazm tylko z wibratorem, to coś z nią nie tak?

(Barbara, 34 lata)

Nie oznacza to, że jest z nią “coś nie tak”. Oznacza jedynie, że łatwiej jej osiągnąć orgazm masturbując się.

Wiele kobiet ma trudność z osiągnięciem szczytowania. Niektóre nie mają orgazmu przez całe swoje życie.

Wynika to często z tego, że partner nie wie, w jaki sposób pobudzać kobietę, by dać jej przyjemność, a ona nie chce lub nie potrafi mu tego pokazać.

Inną kwestią mogą być bariery natury psychicznej. Być może właśnie dlatego wiele kobiet potrafi szczytować tylko podczas seksu w samotności.

Pamiętaj, że osiągania orgazmu można się nauczyć. Jeśli udaje ci się to za pomocą wibratora, jesteś na dobrej drodze, aby szczytować również z partnerem.

Na początku możesz poprosić go, aby to on obsługiwał wibrator, jeśli podczas takiej stymulacji nie masz problemu z osiągnięciem orgazmu, to znaczy, że brak orgazmu przy tradycyjnym seksie wynika z kwestii fizycznych.

Jeśli natomiast podczas takich zabaw absolutnie nie możesz skupić się na czerpaniu przyjemności, problem jest natury psychicznej. W takiej sytuacji warto porozmawiać ze specjalistą, który pomoże ci znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy.

Czy to prawda, że faceci też używają wibratorów do masturbacji?

(Lena, 37 lat)

Tak, jak najbardziej. Wibracje są przyjemne dla miejsc intymnych u obu płci.

Stworzono rozmaite zabawki dla panów, które w swoim działaniu wykorzystują wibrację. Są to na przykład pierścienie na penisa, których mogą używać do masturbacji oraz podczas stosunku, a także wibrujące nakładki (nasadki) na penisa, za pomocą których panowie mogą się masturbować.

Oprócz gadżetów dedykowanych panom, mogą oni także z powodzeniem używać standardowych wibratorów “kobiecych” przykładając je np. do trzonu penisa podczas seksu lub masturbacji.

Są również wibratory analne, które mogą być używane w taki sam sposób przez obie płcie, gdyż okolice odbytu są zbudowane tak samo zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Czy mężczyźni lubią patrzeć, jak kobieta używa wibratora?

(Oksana, 43 lata)

Tak jak w pozostałych kwestiach związanych z upodobaniami seksualnymi, ciężko tutaj wydawać zdecydowane opinie, ponieważ większość jest kwestią indywidualną.

Można jednak przyjąć, że sporo panów z dużą przyjemnością oglądało by swoją partnerkę używajacą wibratora. Taki widok może być dla nich bardzo podniecający.

Może być to dobry sposób na urozmaicenie gry wstępnej.

Czy jak kobieta chce mieć wibrator, to znaczy, że w związku źle się dzieje?

(Paulina, 25 lat)

Kwestia posiadania zabawek erotycznych, a bycie w udanym związku to dwie zupełnie różne rzeczy.

Przede wszystkim trzeba zdecydowanie powiedzieć, że ludzie nie kupują gadżetów erotycznych, bo ich związek przechodzi kryzys. Najczęściej jest wręcz odwrotnie.

Pary, które są szczęśliwe i dobrze się rozumieją częściej decydują się na zakup zabawek erotycznych i wprowadzanie nowinek do swojego życia seksualnego.

Jeśli kobieta proponuje zakup wibratora, to znaczy, że ci ufa i ceni cię, jako partnera. Zabawki erotyczne mogą być bardzo fajnym dodatkiem do waszego seksu i mogą wnieść do waszej relacji pozytywną jakość.

Zdecydowanie nie są więc dowodem na to, że w związku coś jest nie tak.

Czy wibrator spycha mężczyznę podczas seksu na boczny tor?

(Michalina, 43 lata)

Wszystko zależy od podejścia partnerów do seksu i do samych siebie.

Trzeba jednak wyraźnie powiedzieć, że wibrator nie został stworzony po to, by zastąpić mężczyznę. Zabawki erotyczne zostały stworzone po to, by urozmaicać życie seksualne w parze oraz masturbację.

Przyjemność, jaka płynie z ich używania jest inna niż ta płynąca z tradycyjnego seksu, dlatego nie ma sensu ich porównywać.

Wibrator używany w parze może wnieść do seksu  nową dawkę przyjemności dla obojgu partnerów i nie ma tutaj mowy o tym, że jedna osoba jest zepchnięta na boczny tor.

Może być to wręcz czynnik, który spowoduje, że partnerzy będą darzyć się większym zaufaniem i będą ze sobą bliżej.

Jeśli twój partner obawia się, że wibrator zepchnie go na boczny tor, twoim zadaniem jest wytłumaczenie mu, że nie ma powodów do niepokoju.

Czy jak raz się spróbuje, to potem można czerpać przyjemność z tradycyjnego seksu?

(Iwona, 48 lat)

Oczywiście, że można.

Wibrator nie ma za zadanie zastępować penisa. Stymulacja wibratorem daje zupełnie inny rodzaj przyjemności, od tego, który kobieta może czerpać z tradycyjnego stosunku.

Nawet jeśli zabawa z wibratorem bardzo ci się spodoba, nie ma obawy, że nie będziesz w stanie czerpać przyjemności z tradycyjnego seksu.

Nie można zapominać o tak ważnej kwestii, jaką jest bliskość drugiej osoby – pieszczoty, rozmowa, czy wspólne chwile spędzone ze sobą.

Zabawki erotyczne są po to, by wzbogacić życie seksualne, nie po to, aby zastąpić partnera.

Czy tak naprawdę faceci boją się wibratora?

(Anna, 30 lat)

Mówienie o strachu jest troszkę przesadzone, jednak faktycznie wielu panów czuje obawę przed tym, że ich partnerka będzie używać wibratora.

Wynika to często z niewiedzy. Panowie nie do końca zdają sobie sprawę z tego, jak wibrator działa i jakiego rodzaju przyjemności dostarcza.

Wyobrażają sobie go, jako sztucznego penisa, przez co mogą poczuć się dotknięci lub myśleć: “po co kobiecie drugi penis, czy mój jej nie wystarcza?”

Jeśli jesteś mężczyzną i dotyczą cię podobne obawy, musisz pamiętać, że wibrator nie ma na celu zastąpienia cię w łóżku. Jest to tylko gadżet, jaki może urozmaicić wasze życie seksualne.

Jeśli czujesz się niepewny, poczytaj na temat wibratorów, wejdź na fora internetowe, zobacz, co na ten temat piszą kobiety. Jestem przekonana, że to rozwieje twoje obawy.

Czy to uraża męską dumę?

(Ilona, 24 lata)

Wszystko zależy od podejścia twojego partnera do tej kwestii .

Są mężczyźni którzy entuzjastycznie reagują na propozycję wszelkich urozmaiceń w życiu seksualnym, ale są również tacy, którzy podchodzą do tego z rezerwą.

Ty sama najlepiej znasz swojego partnera i z pewnością najlepiej wiesz, jak rozmawiać z nim na ten temat.

Najważniejsze jest to, co podkreślałam już wielokrotnie, że wibrator nie ma na celu zastąpić partnera. Służy on tylko i wyłącznie poprawieniu jakości waszego życia erotycznego.

Jeśli obawiasz się, że twój mężczyzna może poczuć się dotknięty, spokojnie i taktownie przedstaw mu swój punkt widzenia.

Mój facet nie chce seksu, a zabrania mi wibratora, co robić?

(Katarzyna, 23 lata)

W tym przypadku ważniejsze od przekonania mężczyzny do kupna wibratora jest zrozumienie dlaczego nie chce seksu.

To, że zdrowy fizycznie mężczyzna nie jest zainteresowany życiem erotycznym, jest niepokojącym objawem i z pewnością nie można tego uznać za normalne.

Być może wiąże się to z jakimiś traumatycznymi wydarzeniami z przeszłości lub blokadą psychiczną.

Najlepiej byłoby, gdyby twój partner wybrał się do specjalisty, który pomoże mu uporać się z tym problemem. Zdaję sobie jednak sprawę, że może być bardzo niechętny do takiego kroku, szczególnie, że dotyczy on bardzo osobistej dziedziny życia.

W takiej sytuacji wstrzymałbym się z przekonywaniem go do kupna zabawki erotycznej, bo może to tylko pogłębić jego problem.

Spróbuj z nim porozmawiać, delikatnie i spokojnie postaraj się dowiedzieć, co stanowi problem. Zasugeruj mu także wizytę u specjalisty.

Przede wszystkim nie bądź ofensywna. Możesz na przykład zostawić mu w widocznym miejscu wizytówkę lub adres seksuologa. Być może zdecyduje się na wizytę, lecz nie będzie chciał o tym z tobą rozmawiać.

Bądź wyrozumiała, problemy z życiem seksualnym to bardzo delikatna sprawa. Z pewnością dla twojego partnera sytuacja nie jest łatwa, więc wspieraj go, ale rób to bardzo taktownie i cierpliwie.

Czy mężczyźni nienawidzą tych wibrujących zabawek?

(Janina, 52 lata)

Nie można stwierdzić, że mężczyźni nienawidzą wibratorów.

Faktycznie, spora ich część podchodzi z rezerwą do używania ich przez swoje partnerki. Najczęściej jednak uprzedzenie mija po tym, jak przekonaj się, że wibrator nie ma na celu zastąpić ich w łóżku, a tylko dodać pikanterii życiu erotycznemu.

Wielu mężczyzn używa wibratorów i bardzo sobie ceni przyjemność, jaką dostarczają.

Nie warto więc mówić o nienawiści, jedynie o niewiedzy, która może być powodem obawy przed używaniem tego typu zabawek przez partnerkę.

Rozdział 0

Wibrator, a inne osoby

Co zrobić jak dziecko znajdzie wibrator?

(Agata, 28 lat)

Wszystko zależy od tego, w jakim wieku jest twoje dziecko.

Jeśli jest na tyle małe, że nie domyśla się do czego służy zabawka, możesz powiedzieć, że jest to urządzenie do masażu, a następnie schować wibrator tak, aby dziecko już nie miało do niego dostępu.

Jeśli natomiast twoje dziecko jest już nastoletnie i sądzisz, że może wiedzieć lub podejrzewać, czym jest wibrator, spróbuj spokojnie z nim porozmawiać na ten temat.

Ważne jest, aby nie panikować, nie denerwować się i zachować spokój. Młodzi ludzi są wrażliwi, szczególnie na punkcie seksualności i jeśli będziesz zdenerwowana czy okrzyczysz lub zawstydzisz dziecko, może to wywołać u niego uraz.

Spokojnie wytłumacz mu, że takie zabawki nie są niczym niezwykłym, każdy człowiek ma prawo do ich używania i jeśli będzie miało jakieś pytania, to chętnie na nie odpowiesz. To powinno wyczerpać temat.

Mama znalazła mój wibrator, co robić?

(Dominika, 20 lat)

Zdaję sobie sprawę, że sytuacja jest dla ciebie bardzo niekomfortowa, jednak pamiętaj, że w posiadaniu wibratora nie ma niczego złego.

Każdy ma prawo do wyrażania swojej seksualności w sposób, jaki mu odpowiada, a twoja mama powinna zdawać sobie z tego sprawę.

Jeśli jesteś w stanie, to spokojnie z nią porozmawiaj, a jeśli ona unika tematu, zapewnij ją, że jeśli będzie miała potrzebę, to ty jesteś gotowa na rozmowę.

Nie zamartwiaj się na zapas, twoja mama na pewno zdaje sobie sprawę, że ty jako dorosła lub dorastająca osoba także masz swoje potrzeby seksualne.

Gdzie przechowywać, żeby nikt nie znalazł?

(Anita, 34 lata)

Ważne jest znalezienie w miarę stałego miejsca, w którym będziesz przechowywać swoją zabawkę.

Jest to szczególnie ważne, jeśli nie chcesz, żeby zobaczyły ją osoby postronne.

W takim przypadku najlepsze będzie takie miejsce, gdzie nie zagląda nikt prócz ciebie. Może to być pojemnik na pościel, półka z ubraniami, czy pudełko po butach na dnie szafy.

Bardziej pomysłowe kobiety zaszywają wibrator w pluszowych zabawkach, lub poduszce na której śpią.

Sama musisz określić, jak poważne “środki ostrożności” musisz podjąć.

Jeśli nie wyobrażasz sobie sytuacji, w której ktoś dowiaduje się, że posiadasz wibrator, możesz wybrać taki, który swoim wyglądem absolutnie nie wskazuje na swoja funkcję.

Możesz kupić wibrator w kształcie szminki, naszyjnika, a także mały wibrator “bullet” lub “pocket rocket”, który z powodzeniem zmieści się w torebce, a nawet w kieszeni.

Jest znikoma szansa, że ktoś domyśli się do czego one służą.

W ostateczności możesz powiedzieć, że jest to podręczne urządzenie do masażu, co zresztą będzie zgodne z prawdą.

gdzie przechowywać wibrator

Czy są takie wibratory, które nie wyglądają jak wibrator i nikt nie rozpozna co to jest?

(Justyna, 31 lat)

Jeśli nie wyobrażasz sobie sytuacji, w której ktoś dowiaduje się, że posiadasz wibrator, możesz wybrać taki, który swoim wyglądem absolutnie nie wskazuje na swoja funkcję.

Możesz kupić wibrator w kształcie szminki, naszyjnika, a także mały wibrator “bullet” lub “pocket rocket”, który z powodzeniem zmieści się w torebce, a nawet w kieszeni.

Jest znikoma szansa, że ktoś domyśli się do czego one służą.

W ostateczności możesz powiedzieć, że jest to podręczne urządzenie do masażu – co zresztą będzie zgodne z prawdą.

jak wygląda wibrator

Zabawy z wibratorem w akademiku – co sądzicie, przyznać się współlokatorce?

(Pola, 22 lata)

Wszystko zależy od tego, w jakich relacjach jesteś z współlokatorką.

Jeśli uważasz ją za swoją serdeczną przyjaciółkę, możesz porozmawiać z nią na ten temat, ale jeśli wasze relacje są raczej czysto koleżeńskie, lepiej zachowaj tę informację dla siebie.

Pamiętaj, że  wszelkie kwestie dotyczące seksualności są sprawą delikatną i bardzo osobistą, dlatego trzeba być ostrożnym, aby nie urazić drugiej osoby.

Jeśli nie jesteś pewna, jakie twoja koleżanka ma podejście do zabawek erotycznych, lepiej nie trzymaj ich w widocznym miejscu, a tym bardziej nie używaj ich przy niej.

W akademiku ludzie są zmuszeni dzielić ze sobą niewielką przestrzeń, warto więc zadbać, by nie naruszać prywatności drugiej osoby.

Oczywiście, jeśli się zaprzyjaźniłyście i możecie szczerze porozmawiać o wszystkim, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś powiedziała koleżance o twoim wibratorze.

Czy to dobry prezent na 18? Czy koleżanka się nie obrazi?

(Kamila, 19 lat)

Podobnie, jak w wielu innych kwestiach związanych z gadżetami erotycznymi, tutaj też ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

Wszystko zależy od tego, w jakich relacjach jesteś z koleżanką, jaką jest osobą czy nawet od tego, jaki rodzaj imprezy koleżanka urządza.

Jeśli będzie to przyjęcie, na którym obecna będzie także jej rodzina, lepiej nie ryzykować takiego prezentu lub wręczyć go w innych okolicznościach. Nie wiadomo, jak goście mogą zareagować na tak odważny prezent.

Jeśli znasz dobrze koleżankę i jesteś pewna, że prezent przypadnie jej do gustu i jej nie urazi, zastanów się, czy chcesz dać jej gadżet, którego będzie mogła używać czy też zależy ci po prostu na zabawnym upominku w ramach żartu.

W pierwszym przypadku warto kupić wibrator dobrej jakości. Jako, że nie są to zbyt tanie produkty, możesz złożyć się na niego z pozostałymi gośćmi.

Jeśli chcesz tylko zrobić koleżance osiemnastkowy żart, możesz kupić najtańszą zabawkę, która niezbyt nadaje się do użytku, ale pewnie zrobi odpowiednie wrażenie.

Rozdział 0

Pytania mężczyzn o wibrator

Czy wibrator może dać taką ekstra przyjemność? 

(Kamil, 25 lat)

Owszem, wibrator może dać kobiecie orgazm, to jest zresztą jego główną funkcją.

Zaletą zabawek erotycznych jest to, że zostały zaprojektowane, aby trafiać dokładnie w najbardziej podatne na pobudzenie miejsca na ciele.

Dlatego wiele kobiet bardzo ceni sobie wrażenia, jakie daje stymulacja za pomocą tego typu gadżetów.

Zabawki nie mają jednak na celu zastąpić partnera lub wykluczyć go z życia erotycznego, dlatego nie warto się obawiać, że okażą się “lepsze w łóżku”.

Mogą za to przyczynić się do podkręcenia atmosfery w sypialni, co z pewnością przyniesie korzyść obojgu partnerom.

Jaki kupić kobiecie? 

(Łukasz, 34 lata)

Wybór gadżetów erotycznych na rynku jest naprawdę bardzo duży, więc to zrozumiałe, że można poczuć się w nim trochę zagubionym.

Jeśli zastanawiasz się, jaki wibrator kupić swojej partnerce, weź pod uwagę to, co lubi w seksie. Wibratory są przystosowane do pobudzania konkretnych sfer, dlatego bez trudu znajdziesz taki, który będzie odpowiadał twojej kobiecie.

Jeśli nie jesteś pewien tego, co sprawi jej największą przyjemność, możesz podarować jej wibrator łechtaczkowy. To uniwersalny wybór, gdyż większość kobiet odczuwa największa rozkosz właśnie dzięki stymulacji łechtaczki.

Możesz także kupić wibrator króliczek. Jest to zabawka, którą jednocześnie można pobudzać łechtaczkę i punkt G. Dla wielu kobiet jest to idealny sposób stymulacji.

Jaki rozmiar wibratora kupić żonie, większy od swojego (penisa), taki sam, mniejszy?

(Dominik, 32 lata)

Na początek radziłabym zakup małego, “subtelnego” wibratora.

Jeśli twoja partnerka nie miała jeszcze do czynienia z zabawkami erotycznymi, to duży realistyczny wibrator może ją onieśmielić.

Małe zabawki również dają dużą przyjemność. Nie jest tak, że im większy wibrator, tym lepsza stymulacja. Rozmiar zależy od upodobań i od tego, do pobudzania jakich miejsc służy zabawka.

Pamiętaj również, że używanie wibratora daje zupełnie inne doznania niż tradycyjny stosunek, nie musisz więc sugerować się rozmiarem swojego penisa, ponieważ wibrator nie ma na celu go zastąpić.

Dla większości kobiet ważne są również wrażenia wizualne, więc postaraj się znaleźć zabawkę, która utrzymana jest w ładnych kolorach i ma ciekawy kształt.

rozmiary wibratorów

Po co kobiecie wibrator skoro ma mnie?

(Oskar, 40 lat)

Wibrator nie ma na celu zastąpić cię w łóżku. To nie jest sztuczny penis, a tym bardziej zastępczy kochanek.

Wibrator to zabawka seksualna, która służy wprowadzeniu urozmaicenia w życiu erotycznym. Śmiało możesz używać wibratora ze swoją partnerką np. podczas gry wstępnej.

Nie myśl więc, że kobieta chce kupić wibrator, bo jesteś kiepskim kochankiem. Doceń to, że postanowiła być z tobą szczera i zaproponowała taki zakup. To świadczy o tym, że wasz związek jest pełen zaufania, co z pewnością może przełożyć się na satysfakcjonujące pożycie seksualne.

Jestem marynarzem, co kupić żonie?

(Paweł, 38 lat)

W waszej sytuacji ciekawym rozwiązaniem może być wibrator sterowany zdalnie.  Można go obsługiwać za pomocą aplikacji.

Polega to na tym, że podczas gdy twoja żona korzysta z zabawki, ty możesz regulować siłę i rytm wibracji za pomocą internetowej aplikacji.

Mimo, że dzieli was duża odległość, za pomocą takiego gadżetu, możecie odczuć bliskość i na chwile zapomnieć o dzielących was kilometrach.

Czy to dobry prezent na walentynki?

(Jan, 23 lata)

Wszystko zależy od upodobań twojej partnerki.

Jednak wydaję mi się, że taki romantyczny dzień szczególnie sprzyja seksownym prezentom. A takim zdecydowanie jest wibrator.

Kieruj się tym, co twoja partnerka lubi w łóżku i dopasuj zakup zabawki do jej preferencji.

Z pewnością będzie to trafiony prezent i miłe urozmaicenie dla was obojga.

Czy wibrator może być lepszy od faceta?

(Jakub, 29 lat)

Ciężko w ogóle rozważać to w takich kategoriach.

Wibrator daje zupełnie inne doznania, niż tradycyjny seks kobiety i mężczyzny. Nie ma więc sensu zastanawiać się, co jest lepsze, a co gorsze, gdyż są to dwie zupełnie różne rzeczy.

Jeśli obawiasz się, że kobieta może woleć seks z wibratorem niż z tobą, to twoje obawy są bezpodstawne.

Wibrator to tylko gadżet erotyczny, który, owszem, może zapewnić bardzo dużą przyjemność, jednak nie zastąpi kontaktu z partnerem.

Seks to nie tylko pobudzanie miejsc intymnych, ale także bliskość drugiej osoby, dotyk, zapach, rozmowa i dużo emocji. Tego nie zapewni nawet najlepsza zabawka erotyczna, dlatego nie powinieneś czuć się zagrożony.

Po co kobiecie w łóżku kolejny członek ?

(Tadeusz, 49 lat)

Wibrator nie jest dodatkowym członkiem i nie warto tak go traktować.

To zabawka seksualna służąca zwiększeniu doznań podczas masturbacji i podczas seksu.

Pamiętaj, że dla większości kobiet najprzyjemniejszym rodzajem pieszczot jest stymulacja łechtaczki. Jest ona trudna do wykonania za pomocą członka, dlatego wibrator może być bardzo pomocnym akcesorium.

Gadżety erotyczne nie mają na celu zastąpić narządów płciowych, ale mogą dodać powiewu nowości do waszego życia intymnego.

Drgania płynące z wibratora są przyjemne również dla mężczyzn i wcale nie mam na myśli stosowania ich analnie.

Panowie mogą pobudzać swoje narządy płciowe podczas masturbacji lub podczas seksu. Dla wielu z nich jest to bardzo przyjemne.

Weź również pod uwagę, że niektóre wibratory w ogóle nie przypominają kształtem penisa, dlatego porównywanie ich do męskich narządów płciowych jest zupełnie nietrafione.

To tak samo jakby facet miał gumową pochwę podczas seksu, prawda?

(Dariusz, 27 lat)

To nie do końca tak.

Wibrator nie jest sztucznym penisem. Jest gadżetem, który może dawać przyjemność obojgu partnerom. Szczególnie taki, dedykowany do używania podczas penetracji.

Gumowa pochwa zdecydowanie może dać przyjemność tylko mężczyźnie, przy czym partnerka przy jej używaniu jest właściwie niepotrzebna.

Weź również pod uwagę, że kobieta wymaga więcej czasu i bardziej zróżnicowanej stymulacji, aby osiągnąć orgazm. Dlatego wibrujące zabawki są dobrym pomysłem.

Wibrator nie ma pełnić roli drugiego penisa czy penisa zastępczego. Jest on jedynie zabawką, która zwiększa doznania głównie kobiety, ale może również dać przyjemność mężczyźnie.

Czy jak dziewczyna używa wibratora to jest zdrada?

(Miłosz, 31 lat)

Zdradą jest to, za co uznają ją partnerzy będący ze sobą w związku.

Dla większości osób zdrada to kontakt seksualny z osobą inną niż partner, ale jej interpretacja może się różnić u poszczególnych par. Dlatego trudno podać jednoznaczną definicję tego, co jest zdradą, a co nie.

Aby uniknąć nieporozumień, najlepiej po prostu porozmawiać ze swoją partnerką. Oczywiście nie proponuję, abyście szczegółowo określali granicę zdrady, pewne rzeczy po prostu się czuje i nie ma konieczności ich ustalać.

Jeśli jednak masz wątpliwości, czy używanie zabawek erotycznych jest nieuczciwością ze strony partnerki, powiedz jej o tym. Być może nawet nie przyszło jej do głowy, że możesz mieć coś przeciwko temu.

Znalazłem wibrator u mojej kobiety, czy to znaczy, że jej nie zaspokajam, albo mam za małego?

(Krystian, 23 lata)

Nie powinieneś myśleć w ten sposób.

Posiadanie przez kobietę wibratora rzadko kiedy oznacza problemy z życiu intymnym z partnerem.

Kobiety kupują wibratory dlatego, że dają zupełnie inny rodzaj doznań, niż tradycyjny stosunek z mężczyzną.

Nie musisz się więc obawiać, że nie zaspokajasz partnerki. C zęsto jest tak, że właśnie kobiety, które wiodą udane życie seksualne, nabierają “apetytu na więcej” i kupują zabawki erotyczne.

Porozmawiaj ze swoją partnerką, dlaczego nie powiedziała ci o swoim zakupie. Może obawiała się twojej reakcji albo nie chciała zrobić ci przykrości.

Najlepszym, co możesz zrobić w tej sytuacji jest zapewnienie jej, że nie jesteś zły i rozumiesz jej wybór. Poproś także, aby na przyszłość okazywała ci więcej zaufania, także w kwestiach waszego życia seksualnego.

Szczera rozmowa to najlepsze, co mogą zrobić partnerzy w takich niejasnych sytuacjach.

Moja żona bawi się wibratorem godzinę, czy to normalne?

(Kazimierz, 47 lat)

Tak, nie ma w tym nic dziwnego.

Każdy używa zabawek erotycznych w taki sposób, jaki najbardziej mu odpowiada. Nie ma jednej recepty na to, jak powinno się to robić.

Jeśli twoja żona potrzebuje dłuższego czasu, aby osiągnąć spełnienie, jest to zupełnie normalne. Przeważnie kobiety, które zaczynają przygodę z zabawkami erotycznymi potrzebują dłuższej chwili, aby osiągnąć orgazm.

Później dochodzą do wprawy i dokładnie wiedzą, jak sprawić sobie rozkosz. Nie oznacza to oczywiście, że pośpiech jest wskazany.

Zabawki seksualne zostały stworzone, aby dawać przyjemność, więc im dłużej się ich używa, tym dłużej ta przyjemność trwa.

Nie musisz się więc przejmować, że twoja żona robi coś dziwnego. Możesz poprosić, aby pozwoliła ci przyłączyć się do zabawy.

Dziewczyna woli wibrator ode mnie, co robić?

(Damian, 27 lat)

Wydaje mi się, że to tylko twoje wrażenie, a dziewczyna tak naprawdę wcale nie stawia zabawek erotycznych wyżej od relacji z tobą.

Pamiętaj, że wibrator jest tylko gadżetem seksualnym, który służy do pobudzania miejsc intymnych. Nie jest on w stanie zastąpić kontaktu z drugim człowiekiem.

Seks nie polega jedynie na pobudzaniu swoich genitaliów. To więź międzyludzka, której żadne zabawki nie są w stanie zastąpić.

Jeśli twoja dziewczyna często używa wibratora, to być może jest to dla niej spora atrakcja, bo właśnie zaczęła to robić i doznania są dla niej nowe.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby używanie wibratora w dwójkę. Zabawki obsługiwane przez partnera to bardzo fajne urozmaicenie życia erotycznego.

Nie bądź więc zazdrosny o jej erotyczny gadżet, lepiej zaproponuj jej, abyście używali go razem. Jeśli doznania, jakie daje wibrator są dla niej tak przyjemne, to jeszcze bardziej spodoba jej się, jeśli będziecie używać go podczas gry wstępnej.

Rozdział 0

Odczucia kobiet

Jakie są wrażenia kobiet po?

(Zofia, 37 lat)

Większość kobiet przyznaje, że potrzebowały trochę czasu, aby przyzwyczaić się do wrażeń, jakie daje wibrator.

Są to zupełnie inne doznania, niż te, jakie daje seks z partnerem czy masturbacja przy użyciu palców.

Jednak po pierwszych próbach, dla większości pań wibrator stał się nieodzownym gadżetem. Wiele z nich podkreśla, że daje taką przyjemność, która jest niedostępna w inny sposób.

I to właśnie podoba im się najbardziej w tych zabawkach.

To urozmaicenie, czy zastępnik?

(Barbara, 28 lat)

To zależy. Trudno podać tutaj jednoznaczną odpowiedź, gdyż różne osoby używają wibratorów w różnym celu.

Jeśli uznajemy masturbację za zastępnik klasycznego seksu, to również wibrator można nazwać zastępczym gadżetem.

Dla niektórych osób jednak, masturbacja to pełnowartościowy seks, tyle, że uprawiany w pojedynkę. Wibrator jest zabawką, która ten seks urozmaica.

Spora grupa osób używa wibratora, jako dodatek do gry wstępnej lub podczas stosunku. Korzysta z zabawki, jako z urozmaicenia życia erotycznego.

Widzisz się, że wszystko zależy od podejścia użytkowniczek do kwestii zabawek erotycznych.

W większości przypadków, wibrator jest jednak urozmaiceniem życia seksualnego. Nieważne, czy jest to stosunek z partnerem czy masturbacja w zaciszu czterech ścian.

Po pierwszym razie mi się nie podobało, czy to normalne?

(Janina, 48 lat)

Tak, to zupełnie normalne wrażenie.

Doznania płynące z używania wibratora na początku mogą być dziwne czy wręcz nieprzyjemne, ponieważ jest to nowy rodzaj bodźców, do którego twoje ciało musi się przyzwyczaić.

Przypomnij sobie, jak pierwszy raz uprawiałaś seks lub się masturbowałaś. Wątpię, aby od razu bardzo ci się to podobało.

Podobnie jest z wibratorami. Wibracje są czymś nowym dla twojego ciała, na początku wcale nie muszą być przyjemne. Nie warto jednak rezygnować po jednym czy kilku użyciach. Jeśli przełamiesz pierwszą barierę, używanie wibratora może stać się dla ciebie czymś naprawdę przyjemnym.

Czy można się uzależnić i nie chcieć już penisa?

(Judyta, 23 lata)

Teoretycznie można uzależnić się od wszystkiego. Nie stanowi to jednak powodu, dla którego będziesz unikać większości przyjemnych rzeczy, tym bardziej, jeśli nie są one szkodliwe dla twojego zdrowia.

Bardzo rzadko zdarza się, że kobieta uzależnia się od zabawek i przedkłada je nad stosunek z mężczyzną. Najczęściej wibrator jest po prostu urozmaiceniem seksu lub masturbacji.

Przede wszystkim, nic nie zastąpi kontaktu z drugim człowiekiem. Wibrator to jedynie zabawka seksualna.Niezwykle rzadko się zdarza, aby zastąpiła relację międzyludzką.

Jeśli jednak poczułabyś, że tak się dzieje, to warto udać się do specjalisty, z którym będziesz mogła szczerze porozmawiać o tej sytuacji. Nie jest to normalne i może świadczyć o poważniejszym problemie, który ujawnia się w taki sposób.

Czy to dobre rozwiązanie dla starszych kobiet 45+?

(Barbara, 47 lat)

Jak najbardziej jest to dobry pomysł.

Nie ma ograniczeń wiekowych, które wskazywałyby kiedy można, a kiedy nie powinno się używać zabawek erotycznych. Kobiety w każdym wieku mogą to robić, jeśli tylko mają na to ochotę.

Tym bardziej, że często kobiety w wieku 45-50 lat skarżą się na spadek libido. Jest to związane z naturalnymi przemianami, jakie zachodzą  ciele kobiety w tym wieku.

Wibrator może być dobrym pomysłem oraz zabawką, która pozwoli lepiej poznać swoje ciało i zmiany, jakie w nim zachodzą.

Ważne jest, aby pamiętać o lubrykancie. Kobiety po czterdziestce często mają problem z odpowiednim nawilżeniem podczas seksu. Dobrej jakości lubrykant na bazie wody powinien pomóc.

Czy nie ma się wrażenia ciała obcego w środku?

(Katarzyna, 30 lat)

Nowoczesne wibratory są produkowane z materiałów, które są bardzo przyjazne dla delikatnej skóry i błon śluzowych w miejscach intymnych.

Materiały godne polecenia to cyberskóra oraz silikon medyczny. Są to tworzywa bardzo gładkie i przyjemne w dotyku, które szybko przystosowują się do temperatury ciała.

Większość kobiet nie narzeka na uczucie ciała obcego. Oczywiście przed użyciem wibratora wewnątrz ciała, należy odpowiednio przygotować się na doznania płynące z wibracji. Tak, jak podczas tradycyjnego seksu, niezbędna jest gra wstępna.

Jakieś tajne sposoby na używanie?

(Anna, 25 lat)

Pewnie każda użytkowniczka zabawek erotycznych mogłaby tu napisać własne wskazówki.

Podczas używania wibratorów ważnym jest, aby robić to, co podpowiada ci twoje ciało. To co dla jednej osoby będzie bardzo podniecające, u innej spowoduje dyskomfort. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi, jak powinnaś stosować wibrator.

Jedną z metod, o której część kobiet nie wie, jest używanie wibratora przez bieliznę. Taki sposób stymulacji jest nieco delikatniejszy niż tradycyjne używanie zabawki bezpośrednio w  kontakcie z ciałem, daje jednak bardzo ciekawe doznania.

Innym sposobem, który można wykorzystać podczas seksu z partnerem, jest dodanie wibracji do seksu oralnego, jaki kobieta dają mężczyźnie.

Jeśli podczas pieszczenia mężczyzny ustami przyłożysz wibrator do policzka, spowodujesz niezapomniane wrażenia u swojego partnera.

Oczywiście są to tylko inspiracje na to, co można robić wibratorem. Jak wspomniała, każdy lubi inny sposób stymulacji, dlatego nie można traktować ich, jako wytycznych.

jak używać wibratora

Czy wibrator pomógł którejś z Was nauczyć się orgazmu?

(Kamila, 40 lat)

Wiele kobiet przyznaje, że gdyby nie wibrator, do dziś nie wiedziałyby, co to orgazm.

Wynika to z tego, że dzięki wibracjom po prostu znacznie łatwiej go osiągnąć. Dużą zasługę mają tu wibratory łechtaczkowe oraz króliczki.

Łechtaczka to organ, który przez lata był niedoceniany jako podstawowe miejsce prowadzące do kobiecej rozkoszy. Obecnie sporo gadżetów erotycznych jest projektowanych właśnie po to, aby go pobudzać.

Dzięki temu, spora część kobiet mogła doświadczyć tego, co było dla nich nieosiągalne podczas tradycyjnego seksu.

Czy orgazm pochwowy jest lepszy niż łechtaczkowy?

(Danuta, 39 lat)

Każdy orgazm jest inny i nie można określić jednego z nich gorszym lub lepszym.

Tak naprawdę nie ma znaczenia, które miejsca pobudzasz, aby osiągnąć orgazm. Liczy się twoja przyjemność.

Faktycznie, utarło się przekonanie, że orgazm pochwowy jest lepszy i “pełniejszy” od orgazmu łechtaczkowego. Jednak jest ono bezpodstawne.

Podczas badań nad orgazmem odkryto, że podczas szczytowania w organizmie zachodzą konkretne reakcje. I są one bardzo podobne, niezależnie od tego, co do tego orgazmu prowadziło.

Zatem, jeśli nie masz problemu ze szczytowaniem poprzez stymulację łechtaczki, nie ma powodu, abyś koniecznie próbowała osiągnąć orgazm pochwowy.

Oczywiście możesz to robić, aby zwiększyć różnorodność swoich doznań, ale nie traktuj tego jako wyzwanie lub coś, do czego będziesz dążyć za wszelką cenę.

rodzaje orgazmów

Czy to prawda, że orgazm pochwowy to ściema?

(Ola, 18 lat)

Orgazm pochwowy to nie mit.

Taka opinia powstała dlatego, że większości kobiet znacznie łatwiej jest osiągnąć orgazm łechtaczkowy niż pochwowy.

Łechtaczka to część ciała, która została stworzona do odczuwania przyjemności, jest bardzo unerwiona, dlatego jej pobudzanie szybciej doprowadzi się do szczytowania niż stymulacja pochwy.

Nie znaczy to jednak, że orgazm pochwowy jest niemożliwy do osiągnięcia. Wymaga jednak pewnych ćwiczeń, rzadko przychodzi kobietom zupełnie naturalnie.

Pamiętaj, że tak naprawdę nie ma znaczenia, co powoduje twój orgazm. To czy pobudzasz pochwę czy łechtaczkę ma drugorzędne znaczenie. Liczy się twoja przyjemność, jaką czerpiesz z seksu i nie jest istotne, które konkretnie punkty na ciele cię do niej doprowadzą.

Nie umiem osiągnąć orgazmu z wibratorem, dlaczego?

(Justyna, 31 lat)

Wbrew pozorom osiąganie orgazmu wcale nie jest łatwe i nie wszystkim przychodzi naturalnie.

Przeważnie jest tak, że jeśli przyzwyczaisz się do konkretnego rodzaju stymulacji i on sprawia ci przyjemność, to potem będziesz potrzebowała właśnie tego rodzaju pieszczot, by osiągnąć orgazm.

Ciało przyzwyczaja się do rodzaju stymulacji, więc jeśli dotychczas szczytowałaś podczas seksu z partnerem lub podczas masturbacji za pomocą palców, to początkowo osiągnięcie orgazmu z wibratorem może być trudne lub wręcz niemożliwe.

Nie warto jednak się zniechęcać. Jeśli przyzwyczaiłaś się do rodzaju pieszczot, jakimi obdarza cię twój partner i czerpiesz z nich przyjemność, tak samo możesz przyzwyczaić się do wibracji, które po pewnym czasie zaczną dawać ci mnóstwo przyjemnych wrażeń.

Daj sobie trochę czasu.

Oczywiście, jeśli po wielu próbach stwierdzisz, że stymulacja wibratorem ci nie odpowiada, nie ma w tym nic złego. Ważne, aby szukać w seksie tego, co da ci jak najwięcej pozytywnych doświadczeń.

Czy faktycznie może dać mi taką niesamowitą rozkosz, czy może jest przereklamowany?

(Matylda, 47 lat)

Może, potwierdza to wiele kobiet, które go używają.

Jeśli dziwi cię to, że kawałek plastiku wyposażony w  wibrujący mechanizm może dać kobiecie orgazm, to weź pod uwagę, że ta zabawka ma długą historię.

Rolę wibracji w życiu seksualnym odkryto przypadkowo, ale od tego czasu tysiące kobiet przekonały się, że mogą one dać im dużą przyjemność, często niedostępną w żaden inny sposób.

Kolejną kwestią jest to, że w projektowaniu zabawek seksualnych biorą udział seksuologowie oraz ginekologowie, czyli specjaliści, dla których kobieca anatomia i fizjologia seksualna nie mają tajemnic.

Dzięki temu, powstają zabawki, które trafiają dokładnie w te miejsca, które są najbardziej podatne na stymulację i robią dokładnie to, co jest potrzebne kobietom do osiągnięcia orgazmu.

Stąd nie powinna dziwić ogromna popularność wibratorów i ich rola w życiu seksualnym wielu kobiet.

W jakim najdziwniejszym miejscu zdarzyło wam się zbawiać z wibratorem?

(Zuzanna, 36 lat)

Z opowieści użytkowniczek wibratorów wynika, że dość popularnymi miejscami używania zabawek są toalety w pracy czy w centrum handlowym.

Niektóre panie przyznają się także do zabaw w przymierzalniach sklepowych.

Ryzyko z pewnością dodaje pieprzyku takim igraszkom, ale pamiętaj, że uprawianie seksu – także w pojedynkę –  w miejscach publicznych może być karalne, a na pewno może przynieść ci kłopoty.

Szczególnie powstrzymaj się od tego typu eksperymentów w miejscach, gdzie mogą zobaczyć cię dzieci.

Rozdział 0

Kwestie techniczne - materiał wykonania, właściwości, jak pielęgnować i inne

Czy jest dołączona instrukcja obsługi?

(Brygida, 43 lata)

Przeważnie instrukcja obsługi jest dołączona do produktu, jednak nie zawsze.

To zależy od firmy produkującej zabawki. czasami jest to bardziej rozbudowana instrukcja w formie tekstu, a czasami użytkowniczce muszą wystarczyć tylko ikony narysowane na opakowaniu.

Jeśli do twojego wibratora nie dołączono instrukcji, nie przejmuj się. Jego używanie jest bardzo intuicyjne. Przeważnie zabawka posiada tylko kilka przycisków i/lub pokrętło do regulacji mocy wibracji, więc zorientowanie się, jak działa nie zajmie ci dużo czasu.

Ważniejsze od instrukcji użytkowania są wskazówki, jak dbać o zabawkę. Producent powinien podać informację czy jest ona wodoodporna, bo to jest istotne w sposobie mycia wibratora. Powinien także podać dokładną informację o materiale, z jakiego zabawkę wykonano.

W przypadku wibratorów renomowanych marek, takie informację sa normą. Jeśli jednak kupiłaś wibrator bez żadnych instrukcji, możesz wspomóc się wyszukiwarką internetową.

Czy plastik ABS to dobry materiał?

(Klaudia, 29 lat)

Plastik ABS to bardzo wytrzymałe tworzywo sztuczne, które od kilku lat z powodzeniem wykorzystuje się w produkcji zabawek erotycznych.

Jest hipoalergiczny, bezwonny i całkowicie bezpieczny dla skóry.

W jego obróbce nie wykorzystuje się ftalanów,a  to właśnie one są główną przyczyną podrażnień, jakie mogą wywołać gadżety seksualne.

Jeśli zastanawiasz się, a jakiego materiału powinna być wykonana zabawka, jaką chcesz kupić, to plastik ABS jest dobrym i bezpiecznym wyborem.

Jakie lubrykanty można zastosować podczas jego użytkowania?

(Monika, 25 lat)

Niektórzy producenci dołączają lubrykant do zabawek, które sprzedają. W takim przypadku używaj lubrykantu dedykowanego swojej zabawce.

Jeśli masz zamiar sama zaopatrzyć się w środek nawilżający, powinnaś wybrać taki, który jest bezpieczny dla materiału, z jakiego wykonano wibrator.

Do zabawek silikonowych nie powinnaś używać lubrykantów na bazie silikonu. Obydwie substancje wchodzą ze sobą w reakcje, co może uszkodzić powierzchnię zabawki.

Najbezpieczniejszym wyborem są lubrykanty na bazie wody, które są nieszkodliwe dla wszelkich gadżetów erotycznych.

Takie płyny można kupić w aptekach, sexshopach lub zamówić przez internet.

Najlepiej wybierz bezwonny, gdyż niektóre z nich mają zapach, który może ci nie odpowiadać.

lubrykant

Czy to prawda, że gadżety erotyczne są wykonywane ze szkodliwych ftalanów?

(Barbara, 46 lat)

Ftalany nie są substancją, z której wykonuje się zabawki erotyczne.

Bywają używane w produkcji gadżetów erotycznych, jako środek zmiękczający tworzywo sztuczne, jednak w akcesoriach dobrej jakości te substancje nie mają prawa się znaleźć.

Ftalany są szkodliwe dla zdrowia, szczególnie dla kobiet w ciąży, dlatego nie powinno się używać wibratorów, które mogą je zawierać.

Jeśli chcesz mieć pewność, że twoja zabawka jest wolna od tych szkodliwych substancji, szukaj oznakowania na opakowaniu. Przeważnie jest to napis “Phtalate – free”.

Jeśli kupujesz przez internet, znajdź taki produkt, przy którym widnieje informacja, czy jest on wolny od ftalanów.

Czym to prawda, że wibratory są trudne do czyszczenia?

(Zofia, 44 lata)

Nowoczesne zabawki erotyczne nie są trudne w czyszczeniu.

Przeważnie wystarczy umyć je przed i po każdym użyciu wodą ze zwykłym mydłem, a raz na czas zastosować środek przeciwbakteryjny przeznaczony do sterylizowania gadżetów seksualnych.

Jeśli twój wibrator jest wodoodporny, bez obaw możesz umyć go pod kranem czy zanurzyć w wodzie.

Jeśli producent nie podaje informacji o wodoszczelności, postaraj się nie zamoczyć miejsca, gdzie znajduje się mechanizm i baterie lub początek przewodu elektrycznego.

Jak często należy myć zabawkę?

(Dominika, 33 lata)

Wibrator należy umyć przed i po każdym użyciu. To gwarantuje higieniczną czystość.

Pamiętaj, że okolice intymne są bardzo delikatne i podatne na infekcje. Jeśli nie będziesz utrzymywać swoich zabawek w  czystości, możesz nabawić się nieprzyjemnych dolegliwości.

Lepszy na baterie czy z ładowarką?

(Karol, 28 lat)

Wibratory z wbudowaną ładowarką są droższe niż modele na baterie, ale warto rozważyć zakup takiej zabawki.

Są bardzo wygodne w obsłudze. Wystarczy podłączyć je do zasilania za pomocą przewodu USB. Tak samo, jak telefon komórkowy czy inne urządzenia elektroniczne.

W przypadku gadżetów na baterie, musisz pamiętać o tym, aby zawsze mieć pod ręką zapasowe baterie. Kolejną niedogodnością jest to, że baterie rozładowując się dają zabawce coraz mniejszą moc i siła wibracji spada.

Czy zabawki informują o niskim poziomie naładowania, aby uniknąć rozładowania w kulminacyjnym momencie?

(Agnieszka, 32 lata)

To zależy od konkretnego modelu wibratora.

Przeważnie jest tak, że te lepszej jakości posiadają diodę, która zapala się lub gaśnie informując o niskim stanie naładowania.

Tańsze modele takiej funkcji nie posiadają, dlatego, jeśli chcesz uniknąć wyłączenia się zabawki w kulminacyjnym momencie twojej zabawy, postaraj się, aby była w pełni naładowana przed użyciem.

Czy są takie wibratory, które nie wyglądają jak wibrator i nikt nie rozpozna co to jest?

(Beata, 46 lat)

Tak, jak najbardziej można kupić takie zabawki.

Jeśli nie wyobrażasz sobie sytuacji, w której ktoś dowiaduje się, że posiadasz wibrator, możesz wybrać taki, który swoim wyglądem absolutnie nie wskazuje na swoja funkcję.

Możesz kupić wibrator w kształcie szminki, naszyjnika, a także mały wibrator “bullet” lub “pocket rocket”, który z powodzeniem zmieści się w torebce, a nawet w kieszeni.

Jest znikoma szansa, że ktoś domyśli się do czego one służą.

W ostateczności możesz powiedzieć, że jest to podręczne urządzenie do masażu – co zresztą będzie zgodne z prawdą.

Lepszy wygląd realistyczny, czy niekonwencjonalny?

(Klaudia, 37 lat)

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

Kwestia wyglądu zależy od indywidualnych preferencji. Jeśli jesteś zwolenniczką naturalnych kształtów, wybierz wibrator realistyczny. Jeśli wolisz dizajnerskie gadżety, też możesz takie znaleźć.

Wybór zabawek erotycznych jest bardzo duży, dlatego na pewno znajdziesz coś dla siebie, niezależnie do twojego gustu.

Pamiętaj też, że wygląd nie jest jedynym kryterium. Zadbaj o to, by kupić zabawkę dobrej jakości, wykonaną z bezpiecznego materiału i posiadającą takie funkcje, jakie cię interesują.

Czy zabawki żelowe są lepkie w dotyku?

(Weronika, 24 lata)

Najtańsze żelowe zabawki faktycznie mogą być lepkie w dotyku, a co więcej, przyciągać kurz i zanieczyszczenia i być trudne w utrzymaniu czystości.

Ale to nie oznacza, że wszystkie zabawki wykonane z żelu są złej jakości. Można kupić gadżet żelowe, które są wykonane z dobrej jakości materiałów i ich używanie jest bardzo komfortowe.

Oczywiście są one nieco droższe od gorszych odpowiedników, ale jeśli zależy ci właśnie na takiej zabawce, lepiej zainwestować w trochę droższy model, by móc cieszyć się nim bez żadnych niedogodności.

Jakie lubrykanty polecasz?

(Mirosław, 33 lata)

Najbezpieczniejszym wyborem jest lubrykant na bazie wody.

Używając takiego płynu nawilżającego, możesz być pewna, że nie uszkodzi twojej zabawki oraz, że nie uczuli cię i nie podrażni delikatnych miejsc intymnych.

Takie lubrykanty można kupić z aptekach, sexshopach lub zamówić w sklepach internetowych

Czy lubrykanty mogą uszkodzić powierzchnię wibratora?

(Dagmara, 41 lat)

Takie ryzyko istnieje tylko w przypadku lubrykantów, które w składzie zawierają silikon.

Jeśli użyłabyś takiego płynu z zabawką wykonaną  z silikonu, to jest ryzyko uszkodzenia wibratora. W pozostałych przypadkach takiego zagrożenia nie ma.

Jeśli nie jesteś pewna, z jakiego materiału jest zrobiona twoja zabawka, lepiej używaj lubrykantu na bazie wody.

Co sądzisz o takich na przyssawki? Dobrze się trzymają? Nie odklejają się?

(Marta, 28 lat)

Wibrator na przyssawki jest dobrym pomysłem dla osób, które chcą używać zabawek erotycznych bez użycia rąk.

Taki gadżet można przyczepić do podłogi lub do ściany, a przyssawki utrzymują go w stabilnym położeniu.

Jeśli kupisz zabawkę dobrej jakości, możesz być pewna, że przyssawki będą trzymały się tam gdzie powinny

Czy wibrator sięga dalej niż penis?

(Maryla, 46 lat)

Wszystko zależy od jego wielkości.

Można kupić wibratory o bardzo zróżnicowanych długościach. Od zupełnie małych – wielkości szminki, po takie całkiem pokaźnych rozmiarów.

Pamiętaj jednak, że wibrator nie ma na celu zastępowania penisa, więc to czy jest jego długości czy większy lub mniejszy od niego nie jest najistotniejsze.

Nawet te najmniejsze zabawki są stworzone do tego, by móc doprowadzać do orgazmu, ich wielkość nie świadczy o ich potencjale.

Natomiast najpopularniejsze są wibratory o długości około 20cm.

Rozdział 0

Używanie

Czy można używać tego samego waginalnie i analnie?

(Żaneta, 46 lat)

Teoretycznie można to robić, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Przede wszystkim, jeśli chcesz wkładać wibrator do odbytu, musi być to zabawka przeznaczona specjalnie do takiego rodzaju stymulacji.

Zabawki analne posiadają szeroką podstawę, która nie pozwala, aby gadżet utknął w odbycie. Podczas używania analnie wibratora pochwowego jest spore ryzyko, że dostanie się za głęboko i będzie problem z jego wyjęciem.

Taka sytuacja jest niebezpieczna dla zdrowia i wymaga interwencji lekarza, dlatego nie warto ryzykować.

Kolejną kwestią jest higiena. Nigdy nie wkładaj do pochwy wibratora bezpośrednio po używaniu go w okolicach odbytu.

Taki wibrator przed użyciem waginalnym należy umyć i/lub założyć na niego czystą prezerwatywę.

Bakterie, które przeniesiesz z okolic odbytu do pochwy mogą wywołać u ciebie nieprzyjemne infekcje.

Brak nawilżenia podczas zabawy wibratorem – co robić?

(Bronisława, 52 lata)

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że zabawa z wibratorem, tak, jak tradycyjny seks wymaga gry wstępnej.

Powinnaś przygotować swoje ciało na przyjemność płynącą z  wibracji, a to wiąże się z naturalnym nawilżeniem miejsc intymnych.

Jeśli jednak naturalnej lubrykacji jest za mało, możesz kupić środek nawilżający, który aplikuje się na zabawkę lub nakłada bezpośrednio na okolice intymne.

Dobry lubrykant, kupiony w aptece lub sexshopie powinien rozwiązać problem.

Czy można używać 2 naraz?

(Olga, 25 lat)

Tak, nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać dwóch wibratorów jednocześnie.

Używając dwóch zabawek na raz możesz jednocześnie pobudzać wnętrze pochwy oraz łechtaczkę.

Jednak manipulowanie dwoma gadżetami w tym samym czasie może być trochę niewygodne, dlatego jeśli zależy ci na jak najpełniejszej stymulacji, możesz zastanowić się nad zakupem wibratora króliczka.

Jest to wibrator, który posiada dwie oddzielne wypustki. Jedna z nich służy do pobudzania łechtaczki, a druga do masażu punktu G lub wnętrza pochwy.

Jest to wygodniejsze rozwiązanie od używanie dwóch zabawek naraz.

Czy może służyć do masażu np. pleców?

(Karolina, 39 lat)

Oczywiście.

Wibrator działa na takiej samej zasadzie, jak urządzenia do masażu, po prostu jego kształt jest przystosowany do pobudzania miejsc intymnych.

Jak najbardziej możesz używać go do masowania wybranych partii ciała, niekoniecznie tych, związanych z seksem.

Co to jest wibrator bezobsługowy, jak to działa?

(Alina, 34 lata)

Jest to zabawka erotyczna, które nie wymaga obsługi za pomocą rąk.

Są różne rodzaje tego typu gadżetów. Jednym z nich jest wibrator, który umieszcza się w miejscu, do jakiego został przeznaczony. Najczęściej są to okolice łechtaczki lub wnętrze pochwy.

Mocą wibracji można sterować za pomocą pilota, więc nie trzeba wciskać żadnych guzików, ani obsługiwać pokręteł bezpośrednio na zabawce.

Są także wibratory, którymi można sterować za pomocą internetu lub aplikacji na smartfona. To dobre rozwiązanie dla par, w których partnerzy są daleko od siebie.

Taka aplikacji może dać im choć na chwilę poczucie bliskości.

Rozdział 0

Zakupy

Czemu ceny są tak wysokie?

(Roksana, 38 lat)

Ceny zależą od jakości zabawki.

Można kupić wibrator za kilkadziesiąt złotych, niestety najczęściej jest on tak kiepskiej jakości, że nie nadaje się do użytku.

Wysoka cena wynika z tego, że zabawka została wykonana z dobrych materiałów, ze starannością, została zaprojektowana tak, aby spełniać jak najlepiej swoją funkcję.

Większość zabawek jest również zaprojektowana w konsultacji z ginekologami i seksuologami.

Ile maksymalnie wydalibyście na wibrator?

(Anna, 27 lat)

W odpowiedzi na to pytania kobiety podają różne kwoty.

Zależą one od zasobności portfela użytkowniczek oraz od tego, jak ważną rolę wibrator odgrywa w ich życiu.

Przeważnie jest tak, że na pierwszy wibrator kobiety nie wydają zbyt dużo, ponieważ nie są pewne czy jego używanie przypadnie im do gustu.

Jeśli jednak polubią wrażenia, jakie daje im wibrująca zabawka, to kolejna jest już przeważnie sporo droższa i wybrana z rozmysłem.

Czy niepełnoletni może kupić wibrator?

(Justyna, 17 lat)

Tak, nie ma ograniczeń wiekowych, które regulowałyby możliwość kupna zabawek erotycznych.

Tym bardziej, że obecnie większość gadżetów seksualnych jest sprzedawana przez internet, co utrudnia weryfikację wieku.

Jeśli jesteś niepełnoletnia i chcesz kupić wibrator, nie musisz się więc obawiać, bo jest to jak najbardziej legalne.

Który sklep internetowy jest najlepszy?

(Patrycja, 24 lata)

Nie da się jednoznacznie wskazać najlepszego sklepu internetowego.

Jeśli jednak szukasz najodpowiedniejszego miejsca, gdzie zrobić zakupy, weź pod uwagę kilka kryteriów.

Przede wszystkim zwróć uwagę na opisy produktów. Czy są dokładne, rzetelne i czy podają wszystkie istotne informację. Podczas zakupów internetowych nie masz możliwości obejrzenia artykułu czy porozmawiania ze sprzedawcą, więc opis jest twoim jedynym źródłem informacji o produkcie.

Sprawdź politykę sklepu dotyczącą zwrotów, wymiany czy ewentualnych reklamacji. To ważne, abyś miała łatwy kontakt ze sprzedającym w razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości.

Poczytaj opinie na forach. Recenzje realnych klientów powiedzą ci dużo więcej niż nawet najbardziej kusząca reklama na stronie internetowej.

Czy przesyłka jest dyskretna?

(Bogumiła, 48 lat)

Gadżety erotyczne to produkty bardzo osobiste i wiele osób nie chce, by ktoś postronny dowiedział się, że ich używają.

Z tego powodu internetowe sklepy erotyczne starają się zapewnić jak najbardziej dyskretną wysyłkę swoich produktów.

Przeważnie paczka jest opisana w sposób zupełnie neutralny, nie ma na niej nic, co wskazywałoby na to, co jest w środku.

Jeśli szczególnie zależy ci na dyskrecji, możesz zamówić przesyłkę do paczkomatu, kiosku Ruchu lub odebrać ją na poczcie w pasującym ci terminie.

Jak zamówić wibrator, aby nie odebrał nikt postronny?

(Lucyna, 45 lat)

Najlepszym pomysłem będzie zamówienie przesyłki do paczkomatu, kiosku Ruchu lub odebranie jej na poczcie. W takiej sytuacji nie ma obawy, że ktoś postronny może odebrać i otworzyć twoją paczkę.

Z tych opcji najwygodniejszy jest paczkomat, ponieważ możesz odebrać swoją przesyłkę przez całą dobę, wpisując jedynie kod, jaki otrzymasz smsem po zamówieniu.

Wibrator przyszedł wyraźnie rozpakowywany przed dostarczeniem, co robić?

(Agnieszka, 33 lata)

Jeśli przesyłkę dostarczy ci firma kurierska, masz prawo nie odebrać paczki, która nosi ślady rozpakowywania. W takim przypadku produkt wraca do sklepu, a ty powinnaś otrzymać nowy.

Czasem jednak nie ma możliwości nie odebrania paczki lub usterki wychodzą na jaw już po fakcie. W takiej sytuacji należy skontaktować się ze sklepem i poinformować o zaistniałej sytuacji.

Pamiętaj, że sklep ma obowiązek zareagować na twoje zgłoszenie, ponieważ jest do tego zobowiązany prawnie. Najlepiej też zrobić zdjęcie przesyłki, która wzbudziła twoje wątpliwości.

Najprawdopodobniej zostaniesz poproszona o przesłanie paczki z powrotem do sklepu, a do ciebie zostanie wysłany nowy produkt.

Co się mówi w sexshopie?

(Dagmara, 19 lat)

Nie ma reguły na to, co należy mówić w tego typu sklepie.

Najlepiej śmiało pytać o informacje czy porady, które są ci potrzebne. Nie musisz także posługiwać się żadną specjalną terminologią. Jesteś klientem, który ma prawo nie znać się na asortymencie sklepu i zadaniem obsługi jest wytłumaczenie ci wszystkiego.

Pamiętaj, że dla pracowników sklepu kontakt z gadżetami erotycznymi jest codziennością i żadne twoje pytania nie powinny ich zdziwić czy tym bardziej rozśmieszyć.

Zachowuj się zupełnie naturalnie, możesz na wstępie powiedzieć, że to twoja pierwsza wizyta więc zależy ci na ich wsparciu i profesjonalnej pomocy przy wyborze produktu.

Wstydzę się iść do sexshopu, co robić?

(Urszula, 42 lata)

Obecnie dziedzina e-commerce, czyli zakupów internetowych jest bardzo rozwinięta i większość produktów można kupić nie wychodząc z domu.

Dotyczy to także branży zabawek erotycznych.

Nie musisz więc pokonywać swoich obaw związanych z wizytą w stacjonarnym sexshopie, możesz zamówić zabawkę przez Internet i zostanie dostarczona do ciebie w dyskretnej przesyłce.

Sklepów erotycznych w Internecie można znaleźć bardzo dużo, warto poświęcić chwilę, aby znaleźć taki, który oferuje produkty najwyższej jakości.

Polećcie dobry sexshop stacjonarny z normalna obsługą.

(Klaudia, 23 lata)

Takich sexshopów jest sporo, więc trudno wskazać jeden czy kilka konkretnych.

W każdym większym mieście znajdują się sklepy sprzedające produkty erotyczne wysokiej klasy.

Najlepiej wybrać taki, który nie przyciąga wulgarnymi reklamami, ani zabawnymi gadżetami na wystawie.

Adresy sklepów stacjonarnych, często wraz z opiniami klientów, bez trudu znajdziesz w internecie.

Rozdział 0

Światopogląd

Czy posiadanie wibratora poprawia pewność siebie?

(Kamila, 37 lat)

Wiele kobiet przyznaje, że zakup wibratora zmienił na lepsze ich samoocenę.

Wiąże się to z lepszym poznaniem swojego ciała i odkryciem swojej kobiecości.

Nie jest oczywiście tak, że od momentu pierwszego użycia wibratora każda kobieta staje się od razu stuprocentowo pewna siebie. Ale niewątpliwie używanie zabawek erotycznych przyczynia się do poprawy samooceny u wielu kobiet.

Uważają się za bardziej seksowne, atrakcyjne i pewne siebie nie tylko w kwestiach erotycznych.

Czy wyzwolone kobiety mają wibrator?

(Artur, 32)

Posiadanie wibratora nie ma wiele wspólnego z byciem “wyzwoloną”.

Faktycznie, przyjęło się twierdzić, że używanie zabawek erotycznych jest domeną niezależnych, czy właśnie wyzwolonych kobiet.

Obecnie wibratory stały się ogólnodostępnymi akcesoriami, na których zakup decyduje się coraz więcej pań.

Wystarczy wejść na dowolne forum internetowe poświęcone tematyce zabawek erotycznych, aby zobaczyć, ile pań posiada i używa wibratorów.

Jest ich naprawdę sporo i są to “zwyczajne” kobiety, które nie wyróżniają się niczym szczególnym.

Czy nowoczesna kobieta powinna mieć wibrator?

(Weronika, 44 lata)

Ciężko w tym przypadku użyć słowa “powinna”.

Nowoczesna kobieta jest osobą, która sama decyduje, co jest dla niej dobre i korzystne. Jeśli uzna, że używanie wibratora należy do takich rzeczy, jak najbardziej może to robić.

Nie radzę jednak rozpatrywać kwestii zabawek erotycznych w kategoriach powinności.  Są one bardzo przydatnym gadżetem, mogą dać kobietom dużo przyjemności, ale są osoby, którym ich używanie nie odpowiada. I mają do tego pełne prawo.

To, że kobieta nie ma ochoty na zabawę wibratorem, nie czyni z niej osoby zacofanej.

Czy to że używam wibratora znaczy, że coś ze mną nie tak?

(Zofia, 49 lat)

Używanie wibratora nie jest niczym dziwnym, ani niewłaściwym.

Są to urządzenia używane już od wieków. Posiada je wiele kobiet, a spora grupa planuje ich zakup.

Seksualność to sfera życia, w której każdy powinien dążyć do osiągnięcia spełnienia i może to robić w taki sposób, jaki mu najbardziej odpowiada. Oczywiście nie robiąc tym krzywdy innym osobom.

Jeśli odpowiada ci stosowanie wibratora, to pamiętaj, że jest to zupełnie normalne. Jest to gadżet stworzony, aby dawać przyjemność i radość z seksu.

Jesteś w naprawdę dużej grupie użytkowniczek zabawek erotycznych, więc nie masz żadnych powodów do niepokoju.

Czy używanie wibratora to egoizm?

(Martyna, 26 lat)

Wibrator jest tylko zabawką erotyczną, a to w jaki sposób ktoś go używa i jak to tego podchodzi jest indywidualną kwestią.

Domyślam się, że to pytanie dotyczy używania wibratora przez kobietę, zamiast uprawiania seksu z mężczyzną i  przez egoizm rozumiane jest to, że woli robić to sama.

Pamiętaj, że w seksie nie można mówić o powinnościach względem drugiej osoby, tu wszystko jest dobrowolne i wynika z chęci osiągnięcia przyjemności i dania tej przyjemności drugiemu człowiekowi.

W samym używaniu zabawek erotycznych nie ma niczego złego, podobnie, jak nie ma nic złego w masturbacji.

Egoistyczne może być jedynie podejście osób, które stawiają własną przyjemność (niezależnie od sposobu, w jaki ją osiągają) na pierwszym miejscu i lekceważą potrzeby partnera.

Jak można tego używać? To obrzydliwe.

(Alina, 47 lat)

To popularna opinia wśród osób, które nigdy nie miały do czynienia z wibratorem.

Być może w ich świadomości wibrator jest, tak jak dawno temu, kawałkiem plastiku nieudolnie naśladującym swoim wyglądem penisa.

Czasy się zmieniają i tak samo, jak w każdej innej branży, w dziedzinie zabawek erotycznych technologia także idzie naprzód.

Obecnie zabawki erotyczne są wykonywane z tworzywa, które w dotyku przypomina ludzką skórę, występują w wielu pięknych, eleganckich kształtach, a nawet posiadają dedykowaną sobie aplikację na smartfona.

Jeśli więc spotkasz się z opinią, że wibratory to coś obrzydliwego, zapytaj rozmówcę kiedy ostatnio widział nowoczesny wibrator. Być może nigdy.

Czy to grzech?

(Wanda, 43 lata)

Według Kościoła Katolickiego używanie zabawek seksualnych nie jest grzechem i jest dozwolone, jeśli służy pobudzeniu seksualnemu przed stosunkiem płciowym kobiety i mężczyzny.

Jeśli są one stosowane w innych okolicznościach, to takie zachowanie jest traktowane tak samo, jak masturbacja i jest uznawane za grzech.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.