Menu

Co to jest prostata i dlaczego warto o nią zadbać?

Prostata, wbrew temu, co sądzą niektórzy, nie jest wcale groźną chorobą.

Jest to część ciała, którą od urodzenia posiada każdy mężczyzna. Ten niepozorny narząd jest bardzo istotny dla męskiego zdrowia.

Dlatego tak ważnym jest, aby dbać o jego dobrą kondycję i nie lekceważyć żadnych dolegliwości z nim związanych.

W tym artykule dowiesz się, na co warto zwrócić uwagę w dbaniu o prostatę oraz jak nie przegapić niepokojących objawów zdrowotnych z nią związanych.

 

co to jest prostata?

Rozdział 4

Po co mężczyznom prostata?

Prostata jest gruczołem, zwanym krokowym, który odpowiada za funkcje seksualno – rozrodcze mężczyzn i pełni ważną rolę w ich życiu płciowym

Znajduje się tuż pod pęcherzem moczowym, przez jej środek przechodzi cewka moczowa. Stąd, gdy mężczyzna cierpi na rozrost tego gruczołu, występują u niego problemy z oddawaniem moczu.

Prostata jest otoczona mięśniami gładkimi (takimi, które działają bez woli człowieka), które kurczą się podczas wytrysku. Zadaniem prostaty jest produkowanie płynu, w którym zawieszone są plemniki.

Rozdział 0

Problemy zdrowotne

Najczęstszym problemem zdrowotnym, jaki dotyka ten narząd, jest jego łagodny rozrost. Powoduje go spadek ilości męskich hormonów w organizmie mężczyzny, który następuje z wiekiem.

Jest to dość nieprzyjemna przypadłość, gdyż powoduje dyskomfort w codziennym życiu. Przez środek gruczołu przebiega cewka moczowa, dlatego rozrost prostaty powoduje ograniczony przepływ moczu.

W takiej sytuacji oddawanie moczu trwa znacznie dłużej, mężczyźnie towarzyszy uczucie nie w pełni opróżnionego pęcherza oraz musi korzystać z toalety znacznie częściej niż kiedyś. Na początku rozrost prostaty nie jest bardzo uciążliwy, więc wielu panów lekceważy objawy. To błąd.

 

 

Zlekceważenie dolegliwości związane z gruczołem krokowym może prowadzić do ich zaostrzenia, co bywa bardzo szkodliwe w skutkach. Powiększona prostata może doprowadzić do zalegania moczu, infekcji dróg moczowych, a nawet całkowitego zatrzymania oddawania moczu, co jest niebezpieczne dla zdrowia i wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Znacznie poważniejsza choroba, która dotyka mężczyzn, to rak prostaty. Jest to nowotwór złośliwy, który na szczęście rozwija się bardzo powoli. Rak prostaty w stadium możliwym do wyleczenia nie daje żadnych objawów, dlatego niezwykle ważna jest profilaktyka w tym zakresie.

Aby zdiagnozować, czy przypadkiem nie ma się raka prostaty należy wykonywać badania przesiewowe.

Rozdział 0

Jak dbać o prostatę?

Każdy mężczyzna może sam zrobić coś dobrego dla swojej prostaty. Pierwszym krokiem są wspomniane wcześniej badania przesiewowe. Pozwalają one wykryć choroby we wczesnym stadium i z powodzeniem je leczyć.

Oprócz badań warto także poświęcić kilka minut każdego dnia na zadbanie o ten delikatny narząd.

We własnym zakresie można robić masaż prostaty. Regularnie wykonywany poprawia przepływ krwi i rozluźnia mięśnie krocza, co jest bardzo korzystne dla tego delikatnego narządu.

Może być również stosowany, jako technika seksualna. Nie bez kozery prostatę nazywa się męskim punktem G. Wielu mężczyznom sprawia przyjemność stymulacja tego miejsca. Masaż można wykonywać na zewnątrz lub od wewnątrz.

 

Masaż zewnętrzny polega na rytmicznym uciskaniu palcem lub zabawką erotyczną krocza, czyli miejsca pomiędzy odbytem, a jądrami. Masaż wewnętrzny wykonuje się wkładając palec do odbytu i naciskając na prostatę przez jego ścianki. Gruczoł znajduje się około 4 cm od wejścia do odbytu.

Najlepsze efekty daje masaż wykonywany jednocześnie na zewnątrz i od wewnątrz, ponieważ są masowane obie części stercza (jak również nazywa się prostatę). Taki masaż można wykonywać samemu, może być również wykonywany przez partnerkę podczas gry wstępnej lub stosunku.

Istnieją także zabawki erotyczne dedykowane właśnie masowaniu gruczołu krokowego. Przeważnie składają się z główki, którą wkłada się do odbytu oraz mniejszej części, która uciska krocze. Mogą być to gadżety wyposażone w wibracje lub poruszane za pomocą palców.

Taki masaż jest niezwykle korzystny za zdrowia, więc warto poświęcić chwilkę i wykonywać go regularnie.

 

Rozdział 0

Nie lekceważ swojego zdrowia!

Panowie mają tendencję do lekceważenia swojego stanu zdrowia i korzystania z pomocy lekarskiej dopiero wtedy, kiedy objawy chorobowe są bardzo uciążliwe. Wtedy leczenie bywa bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Nie warto czekać na rozwój choroby. Im wcześniej zostanie zdiagnozowana, tym większa szansa na wyleczenie i brak skutków ubocznych.

 

 

Jeśli zauważyłeś jakiekolwiek zmiany w funkcjonowaniu twojego ciała, nie zwlekaj, tylko skonsultuj je z lekarzem. Równie ważne są badania kontrolne. Nie można ich pomijać. Badania przesiewowe mogą uratować twoje zdrowie, a nawet życie.

Dlatego nie tłumacz się brakiem czasu lub tym, że “każdego coś boli”. Zbadaj się, aby mieć pewność i komfort psychiczny, a przede wszystkim, żeby móc długo cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.