Telemedycyna – co to jest i jakie są jej rodzaje?

Możliwe, że dopiero niedawno spotkaliście się z pojęciem telemedycyna…

…i dzisiaj opowiem czym jest i odpowiem na najważniejsze pytania na jej temat.

Wyjaśniam też jej pozytywny wpływ na życie seniorów.

Czytaj dalej…

Telemedycyna: co to jest?

Telemedycyna jest to rodzaj świadczeń medycznych wykonywanych przy użyciu urządzeń i systemów teleinformatycznych. Usługi lekarskie prowadzone są na odległość i dzięki mocno rozwiniętej współczesnej technice nie ograniczają się tylko do konsultacji z pacjentem przez telefon. Początkiem tego rodzaju leczenia był lot w kosmos pierwszego psa Łajki i analiza parametrów fizjologicznych zwierzęcia. W Polsce natomiast oficjalna ustawa mówiąca o tym rodzaju leczenia została wprowadzona 9 października 2015 roku. W naszym kraju ta metoda staje się poniekąd nieodzownym elementem leczenia. Dlaczego? Niewystarczająca liczba lekarzy, bardzo długie kolejki w poczekalniach i liczba osób potrzebujących pomocy specjalistów wpływa na to, że telemedycyna staje się zbawienna.  Istnieje kilka form telemedycyny.

Na czym polega telemedycyna? Rodzaje

Podstawowym rodzajem telemedycyny jest konsultacja telefoniczna, czyli wizyta kontrolna poprzez połączenie wideo z lekarzem. Zwykle stosowana jest kilka dni po tradycyjnej wizycie w gabinecie lekarskim, w celu opisania stanu zdrowia po zaleceniach specjalisty. W ten sposób można również uzyskać receptę nie wychodząc z domu, co pozwala zaoszczędzić na czasie. Dodatkowo telemedycyna umożliwia zminimalizowanie liczby wizyt w placówkach medycznych. Dzięki niej m.in. możemy opiekować się bliską nam osobą na odległość, gdy ta np. jest starsza i schorowana, a jej stan wymaga stałego monitoringu.

Kolejnym rodzajem telemedycyny jest monitorowanie i diagnozowanie niektórych parametrów pacjenta przy użyciu specjalnych urządzeń czy aplikacji telefonicznych. Lekarz dostaje informacje, analizuje je i jest w stanie postawić diagnozę. Przykładem może być:

  • całodobowe monitorowanie EKG – stosuje się w celu oceny leczenia farmakologicznego, oceny funkcjonowania wszczepionych w ciało pacjenta urządzeń, oceny ewentualnego ryzyka powikłań oraz w celach wystawienia diagnozy;
  • monitorowanie i prewencja w chorobach cukrzycy – stosowane w celach modyfikacji ćwiczeń lub diety, pomiaru stężenia glukozy we krwi, rejestrowania przyjmowanych substancji;
  • monitorowanie słuchu i mowy po zabiegu założenia implantu ślimakowego, monitorowanie postępów logopedycznych, prowadzenie rehabilitacji aparatu słuchu i mowy;
  • dalsze etapy rehabilitacji pourazowej wykonywanej pod nadzorem fizjoterapeuty.

Telemedycynę stosuje się również w dziedzinie chirurgii, poprzez wysokiej jakości przekaz sygnału wideo oraz dźwiękowego. W  trakcie trwania operacji zespół medyczny może się konsultować na odległość, a cały zabieg jest wykonywany pod okiem większej liczby specjalistów. Umożliwia to szybką i sprawną wymianę wiedzy pomiędzy ekspertami.

Telemedycyna to dobre rozwiązanie dla seniorów?

Telemedycyna jest dobrym rozwiązaniem dla osób zapracowanych, czynnych zawodowo, chorych na cukrzyce, nadciśnienie tętnicze czy astmę. W wielu sytuacjach pozwala zaoszczędzić na czasie i jest po prostu wygodnym sposobem na kontrolowanie swojego stanu zdrowia. Główną grupą korzystającą z telemedycyna są jednak seniorzy. Stałe monitorowanie ich parametrów zdrowotnych na odległość pozwala zauważyć personelowi medycznemu niepokojące zmiany i w porę zareagować, a to jest szczególnie istotne w podeszłym wieku.

 

Dodaj komentarz

avatar